Kot je po današnjih pogajanjih dejal minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant, gre za tako resne in zahtevne predloge, da morajo sindikati o tem odločati v okviru svojih organov.

Po besedah vodje koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janeza Posedija se bodo sindikati do vladnega predloga verjetno opredeljevali prihodnji teden. Posedi je napovedal, da bodo najprej preverili, kolikšna je volja, da se o posegih v plače javnih uslužbencev sploh pogajajo. Če se bodo za to odločili, pa bodo pričakovali tudi pojasnila, zakaj so nekateri ukrepi navedeni, drugi pa ne, ter ali ti ukrepi enakomerno prizadenejo vse dejavnosti ali pa nekatere bolj.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije in glavni tajnih šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj ukrepov prav tako ni želel komentirati, dokler se sindikati o njih ne bodo uskladili. Dejal je le, da gredo preko stavkovnih zahtev sindikatov.

Sam mandata Sviza za pogajanja o nižanju plač nima, zato bodo sklicali izredno sejo stavkovnega odbora sindikata in preverili, ali se bodo zaposleni iz sredin osnovnih in srednjih šol, vrtcev, univerze, znanosti ter kulture opredelili za pogajanja ali izstop iz njih.

Vladna stran je danes sindikatom predstavila ukrepe, s katerimi bi med drugim posegli v višino različnih dodatkov. Kot je po pogajanjih dejal Virant, je glavni ukrep usmerjen v dodatek za delovno dobo. Ocenili so namreč, da plača v javnem sektorju v veliki meri gradi na "senioriteti"; po eni strani ljudje z leti napredujejo, kar je v veliki meri postalo avtomatizem, k temu pa se prišteva še dodatek za delovno dobo. S tem ukrepom bi tako po njegovih besedah najmanj prizadeli najmlajše in začetnike z najnižjo plačo.

Pri predlogu za ukinitev dodatka za akademski naziv pa so po ministrovih besedah izhajali iz ugotovitve, da gre za strukturno problematičen dodatek, saj se plačuje izobrazbo in ne delo. Če dodatek dobivajo tisti, ki imajo nadstandardno izobrazbo v obliki magisterija ali doktorata, potem bi ga morali najbrž dobivati vsi, ki imajo višjo izobrazbo od zahtevane za delovno mesto, takih primerov pa je v javnem sektorju tudi na drugih izobrazbenih nivojih veliko, je še dejal.

Kar pa zadeva funkcionarje - sindikati so že opozorili, da bi kazalo prihranke iskati tudi pri njih - pa po Virantovih besedah velja zanje isto znižanje dodatkov kot za vse javne uslužbence. Pri predlogu za prenos dela sredstev iz fiksnih plač za izplačilo delovne uspešnosti pa bi funkcionarji dali dva odstotka sredstev, nič pa jih ne bi nazaj dobili v obliki delovne uspešnosti.

V četrtek bodo po ministrovih besedah na pogajanjih verjetno nadaljevali s pogovori o spremembah zakona o izvrševanju proračuna.