Vlada pojasnjuje, da so se ob uveljavitvi zakona konec lanskega leta začele pojavljati nekatere dileme pri razlagi posameznih določb zakona, ki bi lahko v praksi povzročale težave pri učinkovitem izvrševanju zakonskih določb. To bi po njeni oceni pomenilo odmik od učinkovitega in gospodarnega upravljanja državnih naložb.

Z novelo se zato predlaga odprava teh anomalij, poleg tega pa se skuša s natančnejšo ureditvijo in poenostavitvijo posameznih postopkov izogniti različnim interpretacijam določb zakona in omogočiti razumnejšo izvedbo "določenih aktivnosti v zvezi z upravljanjem kapitalskih naložb države".

Po nedavnih pojasnilih ministrstva za finance gre za najbolj nujne in vsebinsko neobsežne spremembe zakona, ki bodo olajšale upravljanje državnih naložb v prehodnem obdobju do vzpostavitve holdinga.

Ministrstvo bo v naslednjem koraku celovito pristopilo k tistim bistvenim zakonskim spremembam, ki bodo opredelile način upravljanja državnih naložb.

Ena ključnih napovedanih novosti je, da bo lastnica naložb ostala država in da bo holding z njimi upravljal. Minister za finance Uroš Čufer je v sredo na seji odbora DZ za finance in monetarno politiko napovedal, da bodo te zakonske spremembe sprejete najpozneje do konca junija, že prej pa naj bi država začela nekatere privatizacijske postopke.

Računsko sodišče naj bi po predlogu tokratne novele izvajalo revizije tudi pri vseh odvisnih družbah holdinga.

Skladno z novelo bi Slovenska odškodninska družba (Sod) do uveljavitve klasifikacije državnih naložb potrebovala soglasje DZ na predlog vlade le še za razpolaganje in ne več za upravljanje z državnimi naložbami, če skupna knjigovodska vrednost naložbe presega 20 milijonov evrov ali država dosega najmanj 25-odstotni lastniški delež ali 25-odstotni delež glasovalnih pravic.

Do uveljavitve klasifikacije bi Kapitalska družba (Kad), Sod, Modra zavarovalnica, DSU in Posebna družba za podjetniško svetovanje potrebovale soglasje DZ na predlog vlade za odtujitev naložb, katerih skupna knjigovodska vrednost naložbe presega 20 milijonov evrov ali v katerih dosegajo te družbe najmanj 25-odstotni lastniški delež ali 25-odstotni delež glasovalnih pravic.

Po predlagani noveli bi poleg tega Sod do uveljavitve klasifikacije za izvrševanje pravic delničarja ali družbenika v zvezi z državnimi naložbami potreboval soglasje vlade.