Glavno vprašanje pri podeljevanju koncesij je bilo, kateri zasebni zavodi izpolnjujejo pogoje, glede na to, da jih je v Sloveniji malo. V začetku marca nam je vladna služba za odnose z javnostjo skopo odgovorila na zastavljena vprašanja. Poudarili so, da razpis za podelitev koncesij predvideva nacionalni program visokega šolstva 2011–2020, (ki je sicer po mnenju ministra Turka slab dokument), in da je bil pripravljen podlagi zakona o visokem šolstvu.

Prispevali k izpolnjevanju »osnovnih ciljev«

Z razpisom naj bi – tako ministrstvo – prispevali k izpolnjevanju »osnovnih ciljev« visokošolskega prostora, ki so »kakovost, odličnost, raznovrstnost ter dostopnost s podpornimi instrumenti internacionalizacije, diverzifikacije, študijske strukture in financiranje visokega šolstva«. Zapisali so še, da lahko financiranje osnovne študijske dejavnosti odločilno prispeva k dvigu kakovosti študija, »z izbiro programov, ki bodo koncesionirani, pa lahko usmerjamo raznovrstnost in dostopnost, tako z vidika pestrosti študijskih programov, kot tudi z vidika njegove porazdelitve po slovenskih regijah«. Kaj natanko naj bi to pomenilo, jih, kot rečeno, nismo imeli priložnosti vprašati.

Takrat so se protestom proti načinu podeljevanja koncesij v visokem šolstvu pridružili tudi v Svizu. Nasprotovali so po njihovem mnenju neoliberalni in klientelistični politiki privatizacije javnega šolstva zaradi zniževanja stroškov javnih financ in podeljevanja javnega denarja zasebnikom preko načrtovanih in zgolj temu prirejenih razpisov.

Kršenje zakona v škodo javnega interesa

Kot ugotavlja sedanja vlada, je šlo pri omenjenem podeljevanju koncesij za kršenje zakona v škodo javnega interesa. Od Državnega pravobranilstva sedaj zahteva odpravo določenih upravnih aktov, med katerimi so odločbe o dodelitvi koncesije za izvajanje dodiplomskega visokošolskega študijskega programa prve stopnje in podiplomskega študijskega programa druge stopnje »Mediji in novinarstvo«, določbe za izvajanje dodiplomskega visokošolskega programa prve stopnje »Sodobno proizvodno inženirstvo« in določbe o koncesiji za podiplomski študijski program druge stopnje "Okolje".

Razpis za dodelitev koncesij je bil objavljen v času, ko je Janševa vlada opravljala tekoče posle. V sporočilu za javnost tako izpostavljajo 115. člen Ustave, ki navaja, mora vlada v odstopu opravljati tekoče posle, torej smo nujne odločitve, brez začenjanja večjih pomembnih dejavnosti.

Iz Razvida visokošolskih zavodov je mogoče ugotoviti, da se študijski programi z vseh treh študijskih področij že izvajajo na javnih visokošolskih zavodih. Podelitev koncesij novim zasebnim visokošolskim zavodom pa je ob dejstvu splošno znanih varčevalnih ukrepov na področju visokega šolstva, v nasprotju z zakonodajo, so zapisali na straneh Vlade.