Spomnimo, da se je tragedija zgodila 23. avgusta malo pred 8. uro zjutraj ob Ižanski cesti. Botroval ji je nevihtni piš (veter, ki je nastal zaradi nevihtnih oblakov na Gorenjskem), ki je močno otežil pristajanje nesrečnega balona. Na njem je bilo 32 ljudi, več jih je bilo hudo ranjenih in so jih prepeljali v različne bolnišnice, največ pa v ljubljanski klinični center. Štirje udeleženci poleta, trije člani družine z ljubljanskih Fužin in še ena ženska, so zaradi hudih opeklin umrli že med nesrečo, dva udeleženca pa pozneje v bolnišnici za posledicami hudih poškodb.

Z ljubljanske policije so zdaj sporočili, da so v zahtevni kriminalistični preiskavi med drugim sodelovali tudi s službo za preiskovanje letalskih nesreč na ministrstvu za infrastrukturo in prostor ter z agencijo za okolje. Pomagali so jim strokovnjaki z različnih področij, izdelanih je bilo več analiz elektronskih naprav, na primer GPS, analize ostankov balona, pridobili so podatke proizvajalca balona ter opravili večje število razgovorov s pričami, potniki (z nekaterimi je bilo mogoče govoriti šele po zdravljenju), drugimi piloti balonov in podobno. Policija je v okviru preiskave zasegla veliko dokumentacije in tehnične naprave, ki se neposredno ali posredno nanašajo na nesrečo in vanjo vpleteni balon, je sporočila Maja Ciperle Adlešič iz Policijske uprave Ljubljana.

Spomnimo, da je po nesreči prišlo na dan, da so pilotu balona Miru Kolencu že lanskega junija prepovedali leteti in mu naložili izredni zdravniški pregled, ki pa se ga ni hotel udeležiti. Poleg tega organizator in izvajalec poleta ni imel operativnega dovoljenja oziroma spričevala letalskega ponudnika, kar pa je bila takrat praksa vseh balonarjev. mfr