Donos do dospelosti slovenske obveznice z ročnostjo desetih let je bil še sredi marca okoli petodstoten, konec meseca pa se je že močno približal sedmim odstotkom. Obresti nad sedmimi odstotki sicer po mnenju strokovnjakov državam ne omogočajo več vzdržnega zadolževanja.

Tuji mediji so po odobritvi finančne pomoči Cipru kot naslednjo v vrsti za pomoč začeli omenjati Slovenijo, položaj naše države pa je začel nato skrbeti tudi nekatere institucije.

Inštitut za mednarodne finance (IIF) je denimo v torek evropske oblasti pozval, naj Sloveniji zagotovijo previdnostno posojilo in se tako izognejo morebitni poznejši obsežnejši finančni pomoči naši državi. Po oceni IIF bi sicer slovenski vladi lahko med letošnjim letom in letom 2015 zmanjkalo med 9,3 in 11,8 milijarde evrov.

A predsednica vlade Alenka Bratušek je ob torkovem obisku Bruslja zatrdila: Slovenija bo svoje probleme rešila sama, špekulanti pa naj svoje ocene utemeljujejo z dejstvi in številkami, ne da zgolj ugibajo.

Predsednik komisije Jose Manuel Barroso je izrazil zaupanje, da bo Slovenija kos izzivom, ob tem pa opozoril, da je pred njo zahtevna naloga.

Tudi v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) so na torkovi predstavitvi poročila o Sloveniji v Ljubljani ocenili, da država trenutno ne potrebuje finančne pomoči iz evrskih mehanizmov, saj lahko sama izpolnjuje svoje obveznosti.