Po Pahorjevih besedah biti konservator ni poklic, pač pa poslanstvo varovanja kulturne dediščine. Ta v procesu globalizacije ni izgubila na pomenu, pač pa je na njem pridobila, kar po Pahorjevem mnenju zgovorno pričajo tudi "vzneseni opisi" tujcev, ki obiščejo Slovenijo. Pri ohranjanju kulturne dediščine je Pahor opozoril na konservatorje, ki morajo biti zaradi strokovnega dela, ki ga ne more opravljati nihče drug, deležni družbene pohvale.

Železnikova se je razvila tudi v strokovnjakinjo za dvorce in gradove

Železnikova je nagrado za življenjsko delo prejela za vrhunske dosežke, ki so pomembno prispevali k ohranjanju in predstavljanju kulturne dediščine v Sloveniji. Področje njene poustvarjalnosti sega od načrtovanj prenov karejev in ambientov do posameznih spomenikov, anonimnega stavbarstva, razvoja metodologije in standardov v konservatorski stroki. Razvila pa se je tudi v strokovnjakinjo za dvorce in gradove, so zapisali v obrazložitvi.

Priznanja so podelili konservatorjema - Dražumeričevi za uspešno vodenje celovite obnove Mordaxove kapele v Novem mestu, Ježovniku pa za izdelavo izjemnih statičnih projektov nepremičnih spomenikov in registrirane dediščine s področja celotne Slovenije. Priznanje so izročili tudi lastniku kulturnega spomenika Mirku Lavbiču, in sicer za izjemen pristop k prenovi Svetelškove domačije.

Predsednica društva: Tekom desetletij se je stroka razvila v znanstveno disciplino, ki uporablja najsodobnejšo tehnologijo

Predsednica Slovenskega konservatorskega društva Judita Podgornik Zaletelj je na današnji prireditvi spregovorila o 100-letni tradiciji konservatorske stroke in društva, ki se z varovanjem kulturne dediščine ukvarja štiri desetletja. Nestor na področju varstva kulturne dediščine na Slovenskem France Stele in njegovi sodobniki so pri delu uporabljali zgolj beležnico in svinčnik, tekom desetletij pa se je stroka razvila v znanstveno disciplino, ki uporablja najsodobnejšo tehnologijo, je poudarila.

Letošnjo komisijo za podelitev Steletovih nagrad in priznanj so sestavljali Ivan Stopar (predsednik), Damjana Pečnik, Zvezdana Delak Koželj, Milan Sagadin, Srečko Štajnbaher in Aleš Hafner. Po besedah Pečnikove so na razpis prejeli 12 vlog, od tega tri za nagrado za življenjsko delo.