Predstavnica Modre hiše, kot v Južni Koreji pravijo predsedniški palači, je dodala, da je Seul v vojaški pripravljenosti. Da bo Severna Koreja grožnje z napadom ali preizkusom raket kmalu uresničila, menijo tudi zaradi poziva tujim veleposlanikom, naj zapustijo Pjongjang.

Z zastraševalno taktiko do izkrivljanja javnega mnenja

»Do sedaj se ni pripetilo nič nevsakdanjega,« je pojasnila tiskovna predstavnica. »Če bo izbruhnila vojna, se mora Severna Koreja zavedati, da bomo napadli z vso močjo in da bo sama utrpela več škode kot mi,« je bila jasna.

Kar trenutno počenja Severna Koreja, je zastraševalna taktika, je prepričan vodja južnokorejske vojske. »Javnosti so dali na voljo vsebino, ki polni naslove svetovnih medijev, kar je znano kot 'strategija naslovov',« je sporočil prek tiskovne predstavnice in dodal, da takšno taktiko uporabljajo za izkrivljanje javnega mnenja.

Na površju mirna račka, ki pod gladino neutrudno miga

Poudaril je še, da naj odzivi Južne Koreje ne prelisičijo nikogar. »Tudi račka je videti mirna na površini jezera, a pod gladino neutrudno miga s plavutkami,« je opisal obnašanje Modre hiše. Pod navidezno mirnim in zbranim delovanjem se skriva neutrudno in harmonično delovanje proti rešitvi. Južna Koreja ne bo podlegla zastraševalnim taktikam severne sosede in tako hitela v podpis novega mirovnega sporazuma, samo zato, da bi ustavila njihove grožnje po napadu, je dal vedeti. Je pa Kim Jong Una pozval, naj na drugačen način odpre dialog med državama.

Američani nočejo izzivati Severne Koreje

Ameriška vojska je preložila preizkus medcelinske balistične rakete, predviden za ta teden, da ne bi izzivala Severne Koreje, poročajo ameriški mediji. Po navedbah neimenovanega visokega predstavnika Pentagona je administracija sprejela »preudarno in modro« odločitev.

Preizkus balistične rakete minuteman 3 je bil načrtovan za torek v zračni bazi v Kaliforniji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Napetosti na Korejskem polotoku so se v zadnjih tednih močno zaostrile. Režim v Pjongjangu je med drugim zagrozil, da bo z jedrskim orožjem napadel ameriške cilje, tuja diplomatska predstavništva v severnokorejski prestolnici pa je opozoril, da jim ne bi mogel več zagotavljati varnosti, če bi izbruhnila vojna.

V Severni Koreji ni opaziti premeščanja oboroženih sil

Britanski zunanji minister William Hague je danes dejal, da trenutno ni potrebe po umiku britanskih diplomatov iz Severne Koreje. Za BBC je še izjavil, da se Severna Koreja, kot kaže, ne pripravlja na vseobsežno vojno, saj ni opaziti premeščanja oboroženih sil.

Predstavniki ameriških oblasti so sporočili, da je bil raketni test načrtovan že pred časom in ni imel nobene povezave s Severno Korejo, ni pa povsem jasno, kako bi se nanj odzval mladi Kim Jong Un, ki z zadnjimi potezami očitno utrjuje svoj položaj voditelja skrivnostne države.