Premestitev severnokorejske balistične rakete številni označujejo tudi kot odgovor na sredino odločitev ZDA, da svoj obrambni in radarski sistem namestijo na svoji bazi na pacifiškem otoku Guam, danes poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Obrambni minister Južne Koreje Kim Kwan-jin je sicer pomiril prve skrbi, da bi lahko raketa dosegla celo celino ZDA, dodal pa, da namere Severa še vedno niso povsem jasne.

Strokovnjaki ob tem dodajajo, da najmočnejša raketa Severa, ki so ji s testnim izstrelom tudi preizkusili lani decembra, najverjetneje ima dosega vsaj 6000 kilometrov. To pomeni, da lahko doseže največ Aljasko.

Kim Kwan-jin je parlamentarnemu obrambnemu komiteju povedal, da ima raketa ''nezanemarljiv obseg''. »Raketa kot kaže ni usmerjena v celino ZDA, lahko pa da je usmerjena v področja testiranja in vojaških vaj.« Raketa ima, dodajajo strokovnjaki dovolj obsega, da bi dosegla Guam.

Bela hiša Pjongjang opozorila, naj preneha z grožnjami

Bela hiša je v sredo Severno Korejo, ki je nedavno zelo zaostrila svojo retoriko in v sredo sporočila, da je odobrila jedrski napad na ZDA, pozvala, naj preneha z grožnjami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»Ponovno smo bili deležni sporočila Severne Koreje z grožnjami, ki niso v pomoč in so nekonstruktivne,« je izjavila tiskovna predstavnika sveta na nacionalno varnost Caitlin Hayden.

Ameriški obrambni minister Chuck Hagel je sporočil, da nameravajo ZDA zelo v kratkem na otok Guam, ki se nahaja v bližini Indonezije, namestili sistem protiraketne obrambe. Sistem naj bi prestregel možne rakete, ki bi jih izstrelila Severna Koreja.

Dodala je, da gre za še eno od številnih provokacij, s katerimi se Severna Koreja samo še bolj izolira od preostalega sveta in ruši lasten gospodarski razvoj.

Severna Koreja sicer danes že drugi dan blokira dostop do skupnega industrijskega objekta Kaesong in tako južnokorejskim delavcem preprečuje, da bi prišli v objekt, ki si ga delita obe Koreji. Pjongjang je tudi zagrozil, da bo iz Kaesonga umaknil 53.000 svojih delavcev. »Trenutek eksplozije se bliža,« so še opozorili iz Pjongjanga.

Zemljevid dosega rakete Severne Koreje:

»Zaprtje kompleksa realnost«

»Če nas bodo južnokorejske marionete in konservativni mediji še vedno blatili, bomo našim delavcem naložili, da se umaknejo iz Kaesonga,« je po poročanju severnokorejske tiskovne agencije KCNA sporočil severnokorejski odbor za mirno ponovno združitev Korej. Ob tem so v Pjongjangu še dodali, da se zdi »zaprtje kompleksa realnost«.

Ban Ki Moon: Jedrske grožnje niso igra

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je zaradi odločitve Pjongjanga glede Kaesonga danes izrazil razočaranje in zaskrbljenost. Upa, da bodo severnokorejske oblasti čim prej spet omogočile dostop južnokorejskim delavcem, saj tamkajšnje sodelovanje prinaša koristi tako za Severno kot Južno Korejo, piše AFP.

Ban je poleg tega na novinarski konferenci v Monaku ponovno izrazil »globoko zaskrbljenost« zaradi naraščanja napetosti na Korejskem polotoku, ki ga je povzročila »zelo negativna hujskaška retorika Severne Koreje«. Vnovič je posvaril, da »jedrske grožnje niso igra« ter pozval vse vpletene strani, predvsem kitajsko vlado, naj umirijo dogajanje.

Pjongjang nesprejemljivo zaničuje resolucije ZN

Rusija je danes ostro obsodila najnovejše ravnanje Severna Koreja. V Moskvi so ob tem dejali, da Pjongjang nesprejemljivo zaničuje resolucije ZN.

"Za Rusijo je zaničevanje resolucij ZN s strani Pjongjanga brezpogojno nesprejemljivo," je dejal tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Lukaševič. Gre za najhujšo kritiko Moskve na račun Severne Koreje doslej. Rusija je vse do danes vse strani pozivala k zadržanosti in svarila, da bi lahko razmere ušle izpod nadzora.

Rusija si s Severno Korejo deli kratko mejo južno od Vladivostoka in na Daljnem vzhodu, z državo pa ima relativno tesne odnose.