Đurić je po srečanju poudaril, da bo državni vrh javnost v prihodnjih dneh natančno obveščal o nadaljnjih korakih Srbije. »Situacija je resnično težka,« je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug poudaril Đurić. »V prihodnjih dneh bo moral državni vrh sprejeti izredno težke odločitve,« je dejal.

Po njegovih besedah je zadnji krog pogajanj s svojo zahtevnostjo presegel vsa negativna pričakovanja in v tem trenutku je mogoče reči, da kompromisna rešitev ne obstaja. Hkrati Beograd ostaja odločen na poti iskanja kompromisa, ne glede na to, kako težko bo to, je zatrdil.

Medtem je visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton po navedbah neimenovanih diplomatskih virov EU poudarila, da od Beograda in Prištine do začetka prihodnjega tedna pričakuje odgovor, ali sta pripravljena sprejeti sporazum. Ashtonova se bo namreč ta teden mudila v Turčiji in Kazahstanu, ko se bo vrnila v Bruselj, pa bo sestavila poročilo o napredku v dialogu. To bo igralo izjemno pomembno vlogo pri odločitvi za morebitno določitev datuma začetka pristopnih pogajanj EU s Srbijo.

Tiskovna predstavnika Ashtonove Maja Kocijančič danes za Tanjug ni mogla potrditi, ali bi lahko prišlo še pred 16. aprilom do kakšnega, čeprav neformalnega sestanka. Spomnila je, da je Ashtonova poudarila, da ne načrtuje še enega pogajalskega kroga. »Mi bi si želeli, da pride do dogovora, storili smo vse, kar je mogoče, da bi do njega prišlo, sedaj pa je čas za sprejetje odločitev na eni in na drugi strani,« je poudarila.

Vodja Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica pa je v sporočilu za javnost, ki so ga poslali iz stranke, kot pomembno izpostavil dejstvo, da je Srbija zavrnila ultimat EU, naj bo 'soudeleženec pri razbijanju države in ustvarjanju neodvisnega Kosova'. Po njegovem bo to tudi pomemben korak pri vzpostavljanju 'nacionalnega samospoštovanja in dostojanstva'.

»Prvič po letu 2008 je EU slišala, da Srbija lahko reče ne nedostojnim in poniževalnim ponudbam,« njegove besede navaja sporočilo za javnost. »Čas je, da zgradimo nacionalno enotnost okoli državotvorne politike zaščite nacionalnih interesov Srbije,« je zaključil.

Ashtonova je danes zgodaj zjutraj sporočila, da se je osmi krog dialoga med Beogradom in Prištino pod okriljem EU v Bruslju, ki je trajal kar 12 ur in na katerem so se osredotočili na status severa Kosova, končal brez uspeha.

»Razkol med obema stranema je ozek, vendar zelo globok,« je povedala Ashtonova in dodala, da se bosta srbski in kosovski premier, Ivica Dačić in Hashim Thaci, vrnila domov ter ji v nekaj dneh sporočila, kako naprej.

Ashtonova je poudarila, da je bilo to zadnje formalno srečanje, strani pa sta imeli na mizi vrsto predlogov.