Strojan in Peršak izstope obžalujeta

»Zaradi izstopov mi je grozno žal. Upal sem, da se bo to drugače odvilo. Dogodke iskreno obžalujem,« je dejal predsednik PEN Marjan Strojan.

Podpredsednik Slovenskega centra PEN Tone Peršak z njim deli mnenje in pravi, da obžaluje izstop vsakega člana. »Posebej, če je to Boris Pahor. Nenazadnje je PEN z njim v zadnjih letih veliko sodeloval. Pogosto smo si prizadevali zato, da je nastopil na naših prireditvah.« Dodal je, da pri izstopih obžaluje, da so argumenti takšni, kot se očitajo PEN, torej politični. Pojasnil je, da pri tem ne misli na Pahorja, ampak na nekatere druge nekdanje člane.

Izključitev politična ali ne?

PEN je Janšo, kot so sporočili iz upravnega odbora 25. marca, izključil iz svoje srede po temeljiti obravnavi poročila častnega razsodišča. Kot so še zapisali, so ga iz PEN izključili zaradi več javnih izjav, ki naj ne bi bile v skladu s temeljno listino mednarodnega PEN.

»Dejanje oziroma odločitev častnega razsodišča in upravnega odbora se interpretira kot politično, kar pomeni, da nihče ne bere sporočila, ki ga je spisal upravni odbor. Eksplicitno smo napisali, da te odločitve ne sprejemamo niti zaradi zadev, ki se Janši očitajo kot nezakonita dejanja, niti zaradi njegovih političnih dejanj,« je dejal Peršak.

Peršak pravi, da pri ljudeh, ki so izstopili in iz tega delajo javni dogodek, pogreša, da bi se o tem pogovarjali. »Imeli smo občni zbor, na katerem ni bilo nikogar izmed teh članov,« je povedal.

Izstopil tudi pisatelj Drago Jančar

Med razlogi za to odločitev je Jančar med drugim navedel, da se odborniki PEN požvižgajo na njegovo mnenje, zato v tej organizaciji ne želi več delovati.

Jančar je svoje razloge pojasnil v daljšem pismu, ki je objavljeno na spletni strani pogledi.si. Po njegovih besedah je Društvo slovenskih pisateljev (DSP) stanovsko združenje pisateljev, posameznikov ne samo različnih estetskih, ampak tudi svetovnonazorskih opredelitev in drugih pogledov na svet, nikakor ni politična stranka enako mislečih.

»To toliko bolj velja za člane PEN, ki so se s podpisom Listine mednarodnega PEN zavezali, "da bodo nasprotovali vsaki obliki zatiranja svobode izražanja v deželi in skupnosti, kateri pripadajo.« Izključevati nekoga zaradi njegovih izjav pa pomeni zatiranje svobode izražanja, pojasnjuje Jančar.

Vračanje članskih izkaznic

Odločitev za izključitev Janše je sprožila različne odzive pri kulturnikih, med katerimi jih je nekaj izstopilo iz centra. Tako so člansko izkaznico med drugimi vrnili Tone Kuntner, Alenka Puhar, Andrej Capuder, ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres in Dimitrij Rupel.

Izstopno izjavo iz PEN in Društva slovenskih pisateljev je med zadnjimi podal tudi Jože Snoj, ki je zapisal, da »ta čas nista vredna svojega namena«.