Anketiranci so po pisanju časnika še bolj razdeljeni ob vprašanju, ali se bo Sloveniji uspelo rešiti brez pomoči evropske trojke. Manj kot polovica oz. 48 odstotkov jih meni, da bomo potrebovali pomoč, 44 odstotkov vprašanih pa je presodilo, da se bomo sami rešili iz finančne krize. Pri tem vprašanju, podobno kot pri varnosti varčevalnih vlog, po pesimizmu izstopajo mladi. Prav tako so črnogledi simpatizerji SDS, medtem ko so volivci SD bolj optimistični.

Z nastopom nove vlade se med drugim napoveduje možnost dviga DDV, s katerim bi sanirali javne finance. Tega ukrepa ne podpirata skoraj dve tretjini vprašanih strinja se jih tretjina, mnenja pa nima pet odstotkov vprašanih. Dvigu DDV so bolj naklonjeni simpatizerji SD in PS.

Podoben rezultat so dobili pri vprašanju, ali naj pri reševanju finančnega položaja države sodeluje tudi Katoliška cerkev v Sloveniji, po vzoru ciprske, tako da bi dala na razpolago svoje premoženje. Da bi Katoliška cerkev to morala storiti, meni 65 odstotkov vprašanih, 30 odstotkov pa jih je dejalo da ji tega ni treba storiti.

Slovenci kandidata za guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca ne poznajo dovolj

Skoraj dve tretjini sodelujočih v anketi je na vprašanje o primernosti kandidata za guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca odgovorilo, da kandidata ne poznajo dovolj, zato je bilo tudi razmerje tistih, po mnenju katerih je ustrezen (20 odstotkov) ali neustrezen (18 odstotkov), enakomerno porazdeljeno, piše Delo.

Velika večina oz. 75 odstotkov vprašanih meni, da so vsi upokojenci, ki so jim bile pokojnine znižane na neustaven način, upravičeni do vračila odvzete pokojnine. S tem se ne strinja 18 odstotkov vprašanih, sedem odstotkov pa se jih ni moglo opredeliti.

Telefonsko anketiranje je 27. in 28. marca na vzorcu 423 odraslih državljanov za uredništvo Dela opravil oddelek za tržne raziskave Dela Stik.