Že dolgo se špekulira, da Facebook pripravlja svoj mobilni telefon, a tokrat gre kot kaže zares. Facebook, do katerega uporabniki po zadnjih podatkih v povprečju štirinajstkrat na dan dostopajo preko mobilnega telefona, se vse bolj posveča uporabniški izkušnji na mobilnih telefonih in tablicah, saj naj bi v prihodnosti velika večina uporabnikov za dostop do Facebooka uporabljala prav mobilne naprave. Tako je jasno, da si Facebook želi del vedno večje pogače v mobilni industriji, zato naj bi četrtega aprila na novinarski konferenci predstavil lasten operacijski sistem zasnovan na Androidu, in mobilni telefon, ki bi ga ta operacijski sistem poganjal. Mobilnik naj bi izdelal tajvanski HTC, s katerim je Facebook v preteklosti že sodeloval, vendar brez pretiranega uspeha. HTCjev mobilnik Chacha iz leta 2011 je že imel poseben gumb za direkten dostop do Facebooka, a telefon ni doživel večjega uspeha. Že takrat so se začele tudi govorice, da Facebook pripravlja "pravi" Facebook telefon.

Ni še jasno, ali bo Facebook predstavil le vmesnik za Android, kot sta to denimo Samsungov TouchWiz in HTCjev Sense, ali pa samostojen operacijski sistem zasnovan na Androidu in brez omembe Googla, kot je to denimo Kindlov operacijski sistem na tablici Kindle Fire. Možno je tudi, da si bo Facebook vmesnik mogoče naložiti na vse mobilnike z Androidom preko trgovine Google Play, in si na ta način spremeniti uporabniško izkušnjo na vašem telefonu. Facebookov vmesnik bo seveda zgrajen okoli vaše Facebookove časovnice, in ta naj bi se vam prikazala takoj, ko bi odklenili telefon in tako zamenjala kar vaš domači zaslon. Tako imenovani Facebook Home bi vam vse novice in fotografije prijateljev ter Facebookova sporočila prikazal na domačem zaslonu. Prav tako naj bi bili okoli Facebookovih storitev zgrajene ostale ključne funkcije telefona, kot sta kamera in aplikacija za pošiljanje sporočil. Aplikaciji Facebook Messenger in Facebook Camera sta denimo že na voljo vsem uporabnikom Androida in iPhona, verjetno pa se jim bodo na Facebookovem telefonu pridružile še nekatere druge.

Facebook bi z nadzorom uporabnikovega telefona, poleg stvari, ki jih o nas že ve, izvedel še nove, kot so na primer ljudje, ki jih kličemo in jim pošiljamo sporočila, našo lokacijo in druge navade, ki bi jim koristile pri oglaševanju in prikazovanju relevantnih zgodb med novicami. Tako bi kot kaže padel še zadnji branik uporabnikove zasebnosti, kar je Facebooku, ki živi od oglasov, seveda v velikem interesu. Če se bo vse to izkazalo za resnično, bomo izvedeli v četrtek.

Tehnonovice.com