JGZ je stacioniran v ZPKZ Dob in omogoča delo več kot tretjini tam zaprtih oseb, ukvarjajo pa se z obdelavo aluminija. Finančna sredstva zagotavlja država in ministrstvo za pravosodje na proračunskih postavkah za potrebe zaposlovanja zapornikov.

V sindikatu so ob napovedi stavke v sporočilu za javnost opozorili, da je zaradi dogajanja ogroženo tudi zaposlovanje zapornikov. Ob tem menijo, da so na sedanjo situacijo opozorili pravočasno. Kot so pojasnili, je sindikalni predstavnik Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Frančišek Verk situacijo maja lani predstavil pravosodnemu ministru Senku Pličaniču. Ta pa opozoril ni upošteval, so zapisali v sindikatu.

"Skrajno neresno in neodgovorno je, da vlada še do danes ni potrdila letnih finančnih planov JGZ za leti 2012 in 2013, saj gre za zagotavljanje dela zapornikom in skrb za nemoteno in predvsem varno funkcioniranje slovenskega zaporskega sistema" so zapisali v sindikatu. In ker se finančnega načrta ni potrdilo, se po besedah predsednika osnovne organizacije sindikata ZPKZ Dob Mitje Jerasa finančna sredstva v proračunu JGZ niso sprostila in ne morejo izplačati plač.

"Glede na dejstvo, da se do danes ni premaknilo nič, ne smemo dopustiti, da plač ne bo tudi v aprilu," so zapisali v sindikatu in dodali, da od pristojnih zahtevajo, da bodo takoj poiskali rešitev, s katero bodo zaposleni dobili plače. "Želimo pa si, da bo opozorilo zaleglo in napovedana stavka ne bo potrebna," so še zapisali.

Jeras: Ministrstvo smo vseskozi opominjali

Tudi Jeras pravi, da so ministrstvo vseskozi opominjali na problematiko, nazadnje so po Jerasovih navedbah od ministrstva v sredo dobili zagotovilo, da naj bi se zadeva v nekaj dneh uredila. Na ministrstvu so za STA pojasnili, da se zavedajo težke situacije in urgentno urejajo stvari, da zagotovijo potrebna sredstva za plače.

Jeras pa ostaja optimist in upa, da stavke ne bo treba organizirati. V primeru, da odločitve ne bo, bodo zaposleni v petek prišli na delo v zaprti del zavoda, delalo se pa ne bo. Sindikat ima pa nalogo, da že med tednom poizkuša vzpostaviti ali stopnjevati pritisk, "da se bo minister usedel in potegnil odločitev", je Jeras še povedal za STA. Sam meni, da bo minister najverjetneje rešitev našel v prerazporeditvi finančnih sredstev.

"Ima pa tudi drugo možnost, če se ne odloči za financiranje, razglasi ukinitev dejavnosti, kar pa pomeni ustavitev dela za vse zaprte osebe, kar je pa skoraj nedopustno," je nadaljeval Jeras.

Vendar si Jeras ne predstavlja, da zaporniki ne bi hodili delat, saj delo predstavlja način resocialnizacije v času prestajanja zaporne kazni.