"Razmere na kapitalskih trgih so v zadnjih dneh zelo težke in zato menimo, da je ta del izdaje obveznice SID banke v višini 200 milijonov dokaz, da je mogoče tudi v takšnih razmerah pridobiti sredstva na mednarodnih trgih," je dejal Svilan in izrazil pričakovanje, da bo to možno tudi v prihodnje ob ustreznih spremembah, ki so potrebne znotraj Slovenije.

SID bo tudi tokrat vsa zbrana sredstva namenila za kreditiranje gospodarstva, in sicer za razvojne projekte in tiste, ki omogočajo povečanje konkurenčnosti gospodarstva, večjo dodano vrednost, zlasti pa za zaposlovanje in odpiranje novih delovnih mest, je spomnil Svilan.

V SID banki v drugi polovici leta načrtujejo še eno takšno izdajo. "Predvidevamo še eno izdajo vsaj z enakim, če ne višjim zneskom - približno 300 do 350 milijonov evrov; vse to pa je odvisno od potreb gospodarstva," je dejal predsednik uprave SID banke.

Kot je pojasnil, je tovrstno povpraševanje po razvojnih sredstvih v zadnjem letu, ko je Slovenija vstopila v resno recesijo, upadlo. Večina povpraševanj podjetij je namreč po refinanciranju oz. pokrivanju starih obveznosti, česar pa SID banka ne more delati.

Če bo povpraševanje, v SID načrtujejo, da bi šli v drugi polovici leta spet na mednarodne trge, pri čemer računajo na enako uspešnost pri obrestni meri. Pri tokratni izdaji znaša polletni spremenljiv kupon šestmesečni Euribor s pribitkom 3,20 odstotne točke. "Tokrat smo uspeli z obrestno mero, ki je nižja od tistih v Španiji, delno tudi Italiji," je dodal.

"Vse to je plod dolgoletnega dela vseh v SID banki ter sodelovanja z investitorji in bankami, ki SID banki pri tem pomagajo," je dejal Svilan. Pri tem je izpostavil eno od organizatork najnovejše izdaje, banko Berenberg, s katero so skupaj pridobili banke kot sklade, zlasti pa zavarovalnice, ki zaupajo SID banki in Sloveniji v teh težkih časih.

Izdajo je poleg banke Berenberg organizirala Erste Group. V transakciji je sodelovalo skoraj 50 vlagateljev, med njimi 83 odstotkov tujih. Največji oz. 36-odstotni delež obveznice so kupile banke, 30 odstotkov upravljavci premoženja, 23 odstotkov zavarovalnice in 12 odstotkov pokojninski skladi.

Datum poravnave obveznic je 28. marec, datum zapadlosti pa je 28. marec 2016. Obveznica bo kotirala na drugem reguliranem trgu Dunajske borze. Obveznica je primerna za zastavo pri Evropski centralni banki, so še navedli v SID banki.