Danes prevzeta lipicanca bosta tako kot ostalih šest nastanjena na Postaji konjeniške policije Ljubljana, kjer že imajo izkušnje z njimi. Na podlagi dogovora pa bo policija v prihodnjih letih dobila še tri lipicance, od katerih bodo nekateri nastanjeni tudi v drugi konjeniški enoti policije v Mariboru, so zapisali v sporočilu na Generalni policijski upravi.

Sodelovanje med Kobilarno Lipica in policijo traja že vrsto let, je za STA povedal strokovni vodja kobilarne Janez Rus. Dogovor med njima le nadgrajuje vse dotedanje sodelovanje. "To ni le sodelovanje pri dobavi konj, pač pa tudi pri izobraževanju, pripravi konj ter pri formiranju protokolarne enote konjeniške policije, ki bo služila za potrebe državnega protokola," je povedal Rus.

Jeseni 2010 sta policija in Kobilarna Lipica podpisali sporazum o medsebojnem sodelovanju, v skladu s katerim Kobilarna Lipica zbrane konje, ki so tako po karakterju kot po znanju primerni za delo v policiji, s sklepom vlade prenese v upravljanje ministrstvu za notranje zadeve. Tako so leta 2011 med policijske konje prispeli tudi prvi lipicanci. Dva lipicanca pa je Kobilarna Lipica slovenski policiji podarila že leta 1996 ob takratnem obisku papeža v Sloveniji.

"Letos bomo policiji predali dva konca, prihodnje leto pa še preostale štiri, saj potrebujejo za izpolnjevanje vseh obveznosti še šest konj," je še povedal Rus.

Tokrat so policiji predali mlada žrebca, ki sta opravila preizkus delovne sposobnosti in ju za potrebe lipiške jahalne šole ne potrebujejo. Konjeniška policija ima svoje standarde in v svojih enotah uporabljajo le lipicance moškega spola, ki jih pozneje kastrirajo. "S kastrati je najlažje delati, žrebci so namreč preveč temperamentni za njihove potrebe, prav tako pa pri svojem delu ne uporabljajo kobil," je še povedal strokovni vodja lipiške kobilarne.