Zadnji gospodarski podatki namreč kažejo na nadaljevanje postopnega okrevanja po zadnji krizi leta 2008 in 2009, vendar pa je nekatere ugodne novice poslabšal kongres, kjer ni bilo dogovora o izognitvi avtomatičnim varčevalnim ukrepom, ki bodo letos zvezno porabo olajšali za 85 milijard dolarjev.

FOMC zanesljivo ne bo drezal v dosedanjo monetarno politiko

Prav zaradi tega FOMC zanesljivo ne bo drezal v dosedanjo monetarno politiko ne glede na vedno prisotno zaskrbljenost republikancev pred nevarnostjo povečanja inflacije in skrbjo za del prebivalstva, ki živi od obresti. Bernanke je na zadnjih zaslišanjih v kongresu pomisleke glede politike zavrnil in zagotovil, da bodo pri njej vztrajali.

To pomeni nadaljevanje obdobja izjemno nizkih obrestnih mer, ki spodbujajo investicije, saj se varčevanje ne izplača. Ključna obrestna mera, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, bo ostala na med 0 do 0,25 odstotka vse dokler se stopnja brezposelnosti ne zniža na največ 6,5 odstotka oz. letna stopnja inflacije ne preseže 2,5 odstotka. FOMC se je tako odločil na zasedanju decembra lani.

Nadaljevanje odkupovanja obveznic ministrstva za finance v vrednosti 45 milijard dolarjev na mesec

Nadaljeval se bo tudi t.i. tretji krog kvantitativnega lajšanja, kar pomeni odkupovanje obveznic ministrstva za finance v vrednosti 45 milijard dolarjev na mesec in hipotekarnih obveznic v višini 40 milijard dolarjev na mesec. S tem banka niža dolgoročne stroške izposojanja in spodbuja potrošnjo.

Prisilno proračunsko varčevanje bo morda malce spremenilo napoved banke glede letošnje gospodarske rasti. Po zadnji oceni naj bi ZDA beležile 2,7-odstotno gospodarsko rast, po novem pa bo morda ta nekoliko nižja.

Medtem se stopnja brezposelnosti znižuje hitreje od dosedanjih pričakovanj, saj je februarja padla na 7,7 odstotka, kar je FOMC predvidel šele za konec letošnjega leta.