"Včerajšnji vrh je bil daleč od debatnega krožka. Dobili smo zelo realne ocene, kje je kakšna članica ekonomske in monetarne unije," je poudaril Janša ob prihodu na drugi dan vrha EU, potem ko se je prvi dan sicer pričakovano končal brez novih odločitev, le z zavezo o še odločnejšem nadaljevanju začrtane poti.

Ob tem je Janša izpostavil, da gradiva, na podlagi katerih so razpravljali voditelji, kažejo, da ima Slovenija po velikih korakih za izhod iz krize, pri konsolidaciji javnih financ in strukturnih reformah, ki jih je naredila v lanskem letu, "enega najboljših potencialov za rast".

Problem sicer po njegovih besedah še vedno ostaja nizka dodana vrednost v smislu produktivnosti dela na nekaterih področjih, predvsem v javnem sektorju, vendar pa z načrtovanimi koraki v okviru proračunov za letos in prihodnje leto lahko Slovenija tudi na tem področju "pride na zeleno vejo".

Na vprašanje, kaj novega je prinesel tokratni vrh, je Janša pojasnil, da je marčevski vrh vselej čas za oceno za nazaj in projekcije za naprej, predvsem za oceno tega, kaj od načrtovanega se je uresničilo in kakšni so specifični položaji posameznih držav.

"Ni bilo pričakovati, da se bo tokrat sprejemalo neke velike korake naprej," je povedal Janša in opozoril, da pa je vseeno v sklepih nekaj dodatnih zavez k hitrejši implementaciji ter da je pomembno predvsem to, da vemo, kje smo in kako naprej.

"Kakšnih dramatičnih odločitev pa tako ali tako ne na tem Evropskem svetu ne na junijskem zaradi specifike volitev v nekaterih evropskih državah in zaradi časovnic, ki so bile že prej sprejete, ni za pričakovati. Tako da boste verjetno tisti, ki pričakujete vedno kaj dramatičnega na evropskih vrhih, tudi junija razočarani," je še povedal.

Članice unije morajo sicer v aprilu poslati v Bruselj proračunske in reformne načrte. Te nato Evropska komisija oceni in poda priporočila za nadaljnje ukrepanje, ki jih potem junija potrdi vrh. Slovenija je na primer lani dobila opozorila, da mora urediti bančni sektor ter reformirati pokojninski sistem in trg dela.

Na vprašanje, kako daleč je priprava teh načrtov in ali ju bo Slovenija poslala v Bruselj v roku, je Janša odgovoril, da ni pravi naslovnik za to vprašanje. Slovenija bi po njegovih besedah načrta lahko poslala, saj tehnično to ni problem, vendar "ne bi bilo pošteno, da bi ta vlada za neko drugo vlado obljubljala reformni program".

"Še posebej tega nismo mogli narediti do včeraj, ko ni bilo niti nekih okvirnih obrisov nove koalicijske pogodbe. Mislim, da je prav, da tisti, ki so jo podpisali, na podlagi tega naredijo tudi program, ga pošljejo v Bruselj, ga zagovarjajo in seveda skušajo uresničiti," je še dejal Janša.