Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je v izjavi po koncu zaprte seje dejal, da komisija sploh nima izdelanega postopka, in je Klemenčiča vabila, "ko ni imela niti osnove niti sprejetega sklepa o začetku postopka".

Predsednica komisije Sonja Ramšak iz SDS pa meni, da komisija ravna korektno in v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije. Postopki bodo korektno izpeljani tudi v prihodnje, je napovedala.

Po Möderndorferjevem mnenju pa je zakon zelo ohlapen, zato se je treba dogovoriti "kaj in kako". Po njegovem bo tudi zelo zanimivo, kdo se bo izločil iz postopka, saj tisti, proti kateremu je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) že vodila postopek, nima kaj delati v nadzoru in se mora izločiti.

Tanko med člani komisije

Eden od članov komisije je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, KPK pa je pred kratkim nadzorovala zaposlitev njegovega sina v podjetju Plinovodi. Nadzor tukaj ni bil izveden neposredno nad Tankom, je pa Möderndorfer dejal, da "če je komisija kar koli delala proti Tanku ali kar koli ugotavljala, je prav, da se izloči".

Ramšakova pa je povedala, da danes o tem ni bilo govora. In kot pravi, je mandatno-volilna komisija v sedanji sestavi veljavna, pri tej zadevi pa ne zaseda le senat, temveč celotna komisija. Če pa se bo kdo izločil, bo to njegova osebna odločitev, je dodala.

O prekinitvi seje so sicer glasovali dvakrat, prvič predlagatelji prekinitve niso bili uspešni. V drugo je predlog podal poslanec SD Matjaž Han, Ramšakova je zahtevo dala na glasovanje in člani komisije so sklenili, da sejo prekinejo. Möderndorfer pravi, da imajo sedaj čas za dogovor. Na vprašanje, ali se bo ta seja sploh še nadaljevala, je dejal, da ima državni zbor po njegovem mnenju zdaj na dnevnem redu veliko bolj pomembne stvari. Ramšakova pa je dejala, da bodo s sejo nadaljevali v naslednjih dneh.

Kljub proceduralnim zapletom je Klemenčič nekaj pojasnil danes že podal, izjave novinarjem po koncu zaprte seje pa ni želel dati.

PS: Gre za inkvizicijski proces zoper predsednika KPK

V PS sicer ne nasprotujejo temu, da imajo vsi funkcionarji, tudi predsednik KPK, obveznosti glede poročanja in nadzora nad premoženjem. A kot so zapisali v sporočilu za javnost, gre po njihovem mnenju v tem primeru za "inkvizicijski proces zoper predsednika KPK, saj motiv seje v resnici ni nadzor nad premoženjskim stanjem, temveč diskreditacija Klemenčiča". PS tako nasprotuje, da se delovna telesa DZ uporabljajo "kot sredstvo pritiska nad neodvisnimi in samostojnimi organi nadzora".

Po njihovem mnenju se celo postavlja vprašanje, ali je predsednica komisije zlorabila pooblastila ter ravnala v nasprotju s poslovnikom in zakonom o preprečevanju korupcije. Ramšakovo so zato pozvali, da poslance in javnost seznani s pravno podlago za začetek postopka. Ker odgovora niso dobili, so predsednika DZ Janka Vebra pozvali, da o ravnanju Ramšakove pridobi pravno mnenje.