Zaradi sporne dokapitalizacije družbe Lipica Turizem (LT) naj bi bili med ovadenimi bivši direktor Kobilarne Lipica (KL) in njene hčerinske družbe Lipica Turizem Tomi Rumpf, takratni finančni minister France Križanič, tedanja ministrica za kulturo Majda Širca in trije člani sveta KL: Venčeslav Radi (ministrstvo za finance), Mojca Paternoster Stich (ministrstvo za gospodarstvo) in Veronika Leskovšek (ministrstvo za kulturo).

Kazen za pretvezo?

Tomi Rumpf je Lipico lanskega oktobra predčasno zapustil, potem ko je računsko sodišče zaradi ugotovljenih nepravilnosti pristojne pozvalo, naj ga razrešijo. Med njegovimi grehi je navedlo tudi 1,5 milijona vredno dokapitalizacijo družbe Lipica Turizem, ki jo je (Pahorjeva) vlada oziroma Kobilarna Lipica leta 2010 izpeljala pod pretvezo, češ da bo ta denar porabljen za izvajanje javne službe v državni kobilarni, v resnici pa so z njim pred zlomom reševali Lipico Turizem, ki je gospodarska družba in zaradi tega proračunskega denarja ne sme prejemati. A tudi ta finančna prepovedana injekcija ni pomagala, saj je LT znova na robu stečaja.

Računsko sodišče je zaradi domnevno nezakonite dokapitalizacije LT aprila lani na pristojno državno tožilstvo vložilo kazensko ovadbo zoper zdaj že bivšega direktorja Tomija Rumpfa in Veroniko Leskovšek, ki v svetu KL zastopa ministrstvo, pristojno za kulturo. Leskovškova je bila namreč takrat na ministrstvu skrbnica pogodbe s KL in po neuradnih informacijah tudi podpisnica zahtevka za sporno izplačilo poldrugega milijona evrov družbi Lipica Turizem. Računsko sodišče je hkrati predlagalo, naj policija v postopku preišče, ali nosi odgovornost za nezakonito dokapitalizacijo še kdo od državnih funkcionarjev. Kriminalisti so tako poleg bivšega direktorja kazensko ovadili še pet oseb.

Biser se spreminja v prah

Vrhovni državni revizor Samo Jereb upa, da bo ta zadeva doživela epilog tudi na sodišču. Po njegovem prepričanju bi morala družba Lipica Turizem poldrugi milijon neupravičeno prejetega denarja vrniti v državni proračun, a se hkrati sprašuje, kako, saj je medtem znova zabredla v hude finančne težave. Lani je namreč ustvarila 800.000 evrov izgube, trenutno je insolventna, pristojni pa še vedno iščejo rešitev, kako bi se rešila stečaja. »Žalostno je, da bo od izdaje našega končnega revizijskega poročila o Kobilarni Lipica kmalu minilo eno leto, a se v tem času ni nič spremenilo. Takrat smo zahtevali spremembo zakona o Kobilarni Lipica, da bi lastnica LT znova postala tudi država, ne le KL. Če bi bil zakon spremenjen, bi zdaj lahko šli v postopek prodaje družbe LT ali v iskanje strateškega investitorja. S tem bi se rešili te težave. Ker pa se ni zgodilo nič, ker predlog spremembe zakona, kolikor vem, ni niti pripravljen, kaj šele da bi bil v postopku sprejemanja v državnem zboru, danes mimo zakona družbe LT ni mogoče prodati. Lahko rečemo, da si je država zaradi neaktivnosti sama sebi dala zanko okoli vratu,« je kritičen Jereb, ki obžaluje, ker bo država, ki je lastnica hotelov v Lipici, očitno najprej dopustila stečaj družbe LT in to, da bodo delavci izgubili službe, šele nato bo morda vzpostavila zakonsko podlago, da bi lahko začela iskati najemnika oziroma vlagatelja v turistično infrastrukturo.

Jereb ocenjuje, da je Lipica biser, ki bi ga lahko izkoriščali, a ga žal ne znamo in se nam »zaradi neaktivnosti vlade in pristojnih ministrstev spreminja v prah«. Na vprašanje, ali sploh obstaja interes, da bi država za LT našla strateškega partnerja, pa vrhovni državni revizor odgovarja: »Če za tak biser ne bi bilo interesa, potem to res ni biser in se vsi skupaj slepimo, da imamo nekaj, česar nimamo.«