Potem ko je Evropska investicijska banka (EIB) v sredo dokončno prižgala zeleno luč za začetek črpanja 440-milijonskega posojila za gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6), imajo načrtovalci 1,3 milijarde evrov vrednega projekta še vedno kar nekaj razlogov za skrb.

Po naših informacijah so namreč v EIB črpanje posojila odobrili, ker so ugotovili, da za drugačno odločitev nimajo pravne podlage. Ocenili naj bi, da je država kot porok TEŠ izpolnila vse pogoje iz pogodbe, ki so jo v Šoštanju z EIB podpisali že aprila 2010, torej odobrila garancijo in sprejela vsa potrebna soglasja. To posledično pomeni, da bo TEŠ lahko že v prihodnjih tednih začela črpati posojilo, s katerim bo poplačala tudi 167 milijonov evrov zapadlih obveznosti do Alstoma.

Kot smo neuradno izvedeli, so v EIB zdaj vse oči uprte v Evropski urad za boj proti prevaram (OLAF) ter predkazenske in druge sodne postopke, ki se v povezavi s TEŠ 6 vodijo v Sloveniji. Notranje službe naj bi namreč odločevalce v EIB opozorile na obstoj suma korupcijskih tveganj v povezavi s projektom, zaradi katerih bi lahko banka v skrajnem primeru še vedno preklicala njegovo financiranje. To bi se zgodilo, če bi preiskovalni organi v postopkih ugotovili kazensko odgovornost na strani enega od pogodbenih partnerjev, torej TEŠ ali države.

Iz OLAF so nam sicer že pred dnevi sporočili, da je preiskava, ki so jo uradno odprli junija lani, še vedno v teku, podrobnosti o njej pa v času trajanja ne morejo razkriti. Kot smo že poročali, so pod drobnogledom OLAF sumi korupcije in konflikta interesov pri projektu TEŠ 6. Te že od lani preiskuje tudi Nacionalni preiskovalni urad (NPU).

Tudi zato zna biti za morebitno nadaljnje ukrepanje EIB pomemben tudi razplet odškodninske tožbe, ki jo je TEŠ sredi januarja vložil proti več nekdanjim vodilnim zaposlenim, med drugim tudi proti Francu Roscu, ki so ga nadzorniki elektrarne le nekaj dni pred tem imenovali za začasnega direktorja. Poročali smo že, da je Rosec odvetnici Stanki Firm Gavez takoj po tem, ko je ta v imenu TEŠ na sodišče vložila tožbo zaradi domnevnih nepravilnosti pri gradnji upravne stavbe in telekomunikacijskega vozlišča, preklical pooblastilo. Še vedno pa ni znano, ali bodo v Šoštanju tožbo nadaljevali. Za to bi morali namreč najprej plačati stroške sodne takse (dobrih 11.000 evrov), česar vsaj do konca februarja še niso storili. Takrat so nam v TEŠ zatrdili, da od sodišča niso prejeli plačilnega naloga.

A po naših podatkih je okrožno sodišče v Celju TEŠ že konec januarja pozvalo, naj se zaradi preklica pooblastila še enkrat opredeli do vložitve tožbe. Pri tem je kot rok določilo sredino februarja, a že iz njihovih takratnih pojasnil gre razumeti, da tega niso storili. Seveda ne gre dvomiti, da bi morebitni umik tožbe najbolj koristil prav Roscu, pri čemer gre pričakovati, da zaradi tega ne bo imel prevelikih težav s Holdingom Slovenske elektrarne (HSE), kjer so večkrat javno poudarili, da bi morali sume nepravilnosti preiskovati organi odkrivanja in pregona.

Rosec za pojasnila včeraj popoldne ni bil dosegljiv. EIB bomo za uradno pojasnilo zaprosili danes.