Po besedah vodje poslanske skupine PS, ki je bila tudi predlagateljica zakona, Janija Möderndorferja je bila novela v DZ vložena v skladu z dogovori v pogajanjih o novi vladni koaliciji.

Novela med drugim razdružuje zdajšnje ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport tako, da uvaja novo, samostojno ministrstvo za kulturo. Predlagatelji po besedah Möderndorferja namreč ocenjujejo, da je zdajšnja ureditev škodljiva in da je kulturo odrinila na rob.

Tožilstvo se z novelo ponovno vključuje pod pristojnost pravosodnega ministrstva, področje javne uprave pa se prenaša pod ministrstvo za notranje zadeve. Dozdajšnje ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve se bo preimenovalo v ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Prvotni predlog novele je predvideval ukinitev urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, a so najverjetnejše prihodnje koalicijske partnerice - PS, SD, DL in DeSUS - na odboru DZ za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo podprle dopolnilo, po katerem se to ne bo zgodilo.

V predstavitvi stališč poslanskih skupine je Eva Irgl povedala, da se v SDS zavedajo, da ima vsaka nova vlada pravico, da si ustvari pogoje, v katerih bo delala, a ob tem v SDS opozarjajo, da bi bilo dobro, da morebitne koalicijske partnerice "najprej delajo na programu, kot na kupčkanju z ministrstvi in ministrskimi položaji".

V SDS pozdravljajo ohranitev urada za Slovence v zamejstvu in po svetu

Glede ustanovitve ministrstva za kulturo kot samostojnega ministrstva v SDS ocenjujejo, da ni pomembno, v kakšni obliki deluje, ampak predvsem kakšen je njegov doprinos k razvoju kulture. "Prava kultura namreč prihaja od ljudi, ne od političnih inštitucij," je dejala. Pozdravljajo pa v SDS odločitev, da se ohrani urad za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Tudi Mirko Brulc (SD) je ocenil, da je bila z ukinitvijo ministrstva za kulturo kot samostojnega ministrstva kultura porinjena na rob, zato omenjeno spremembo v SD podpirajo. Podpirajo tudi vrnitev tožilstva nazaj pod ministrstvo za pravosodje.

Rihard Braniselj (DL)je podporo zakonu napovedal zato, ker v stranki menijo, da ima katera koli koalicija, ki prihaja, legitimno pravico, da si delovanje vlade ukroji po svoje.

Tudi v SLS po besedah Jasmine Opec menijo, da ima vsaka nova vlada pravico, da si svoje delo organizira tako, kot meni, da je to zanjo najbolje. Ob tem je spomnila, da so enako mnenje zagovarjali tudi ob noveliranju istega zakona v času, ko je vlado sestavljal Janez Janša. Glede takratne ukinitve ministrstva za kulturo kot samostojnega ministrstva pa je dejala, da se je še "enkrat več pokazalo, da oblika ne more zamenjati vsebine".

Tudi Matej Tonin (NSi) je ocenil, da ima vsak, ki prevzame odgovornost za vodenje države, pravico, da si prilagodi način delovanja, s tem pa po njegovih besedah prevzema tudi odgovornost za rezultate. "V NSi vas bomo nedvomno presojali po rezultatih," je dejal. Glede prenosa ministrstva za kulturo pa je dejal, da si predlagatelji delajo zgolj "delo brez potrebe", saj zadeve tečejo v redu.

Po oceni Marjane Kotnik Poropat (DeSUS) je novela zakona rezultat dogovarjanj morebitnih partneric nove vlade. Predlagane rešitve sprejemajo in podpirajo, ob tem pa upajo, da bo država čim prej dobila operativno vlado.

Te dni intenzivno potekajo koalicijska usklajevanja. Neuradno naj bi se morebitne koalicijske partnerice že dogovorile, da bo PS pripadlo pet resorjev v vladi, SD in DL po trije resorji, DeSUS pa dva resorja.