Bohinj. V Stari Fužini stoji nekdanja graščina, ki so jo po vojni nacionalizirali. Današnja občina Bohinj jo je v bistvu le podedovala od nekdanje večje radovljiške, v njej pa so bila neprofitna stanovanja.

Toda ljubljanska nadškofija je terjala objekt nazaj in ga tudi dobila, bohinjska občina pa temu sploh ni nasprotovala. Zdaj pa je to Bohinjce pošteno udarilo po žepu, ker so dolžni nadškofiji plačati 200.000 evrov odškodnine.

»Prvotno bi morali plačati celo 350.000 evrov, ker naj bi stavbo v vseh teh letih uporabljali neupravičeno. Jasno je, da vsota vseh neprofitnih najemnin ne doseže vložka v stari objekt, a sodni cenilec je pač izračunal drugače in to je za nas hud udarec. Pogodili smo se za 200.000 evrov, toda ob petih milijonih proračuna na leto, je to ogromen strošek za vse prej kot bogato občino,« trdi župan Franc Kramar. Dolgotrajni denacionalizacijski postopek gre zdaj v breme bohinjske občine, in čeprav so sami prepričani, da ga niso ne zavirali ne podaljševali brez potrebe, so račun izstavili prav njim.

Kot je dodal župan, je bil objekt dejansko vrnjen že pred leti, z dogovori in mediacijo pa so prišli vsaj do znižanja odškodnine, ki bi jo zdaj radi plačevali skozi desetletno obdobje, ker bo drugače udarec za občinsko blagajno prehud.

Bohinj zdaj plačuje zato, ker je država postopek vlekla leta in leta, obenem pa so prepričani, da so bila vlaganja v nekdanji stanovanjski občinski objekt bistveno podcenjena. Občinski svetniki so poudarili, da je zakon napisan tako, da ščiti predvsem denacionalizacijske upravičence. Po neuradnih podatkih so nekoč reševali stanovanjske probleme petim stanovalcem, zdaj naj bi bila v že cerkvenem objektu v Stari Fužini še dva. Res pa je tudi, da so Bohinjci najtežje sprejeli zanje visoko odškodnino ob dejstvu, da nikdar niso nasprotovali, da cerkev odvzeto lastnino dobi nazaj. šu