Bratuškova je v izjavi za medije po sestanku povedala, da je bil današnji pogovor zelo konstruktiven in da je potekal v prijateljskem vzdušju. »Vsi prisotni smo se zavedali, da bomo morali stopiti korak nazaj, govorim o vseh, in predlagati kompromise. Verjamem, da smo te kompromise sposobni tudi najti,« je dejala. Dogovorili so se tudi, da do konca pogajanj oz. usklajevanj ne bodo dajali izjav o vsebinskih pogovorih oz. morebitnih problemih, saj se želijo v miru pogovarjati o vsebini.

Lukšič: Preobrat, ki je bil v Sloveniji potreben

Predsednik SD Igor Lukšič je izrazil veselje, da je Bratuškova dobila veliko podporo v DZ za preobrat, ki je v Sloveniji potreben. Po njegovih besedah so se danes pogovarjali bolj o formalnih stvareh, kako bodo vodili pogajanja in kako se bodo sestajale programske skupine, da bi čim prej pripravili koalicijsko pogodbo in šli »čim prej z novo vlado pred naloge, ki nas čakajo«.

Lukšič je pojasnil, da mora sklep o vstopu SD v koalicijo sprejeti še konferenca stranke, končni sklep, ki bo potrdil vsebino koalicijske pogodbe, pa tudi predsedstvo stranke. O sklicu konference se bodo po njegovih besedah predvidoma odločili še danes, ta pa bi lahko bila v roku enega tedna ali desetih dni.

Glede vsebinskih razlik s stranko DL pravi, da to »ni problem, ker so bili ljudje nezadovoljni z rešitvami, ki jih je ponujala prejšnja vlada«. »Treba je iti radikalno v drugo smer,« je poudaril in pojasnil, da je treba začeti reševati banke in treba je v Slovenijo povabiti dolgoročne investitorje.

Na vprašanje, ali bo minister za šolstvo, je Lukšič odgovoril, da se o tem niso pogovarjali, saj bo za to še čas. Zdaj se po njegovih besedah pogovarjajo še o tem, ali bi uvajali kakšna nova ministrstva ali ne.

Potrebna sta razum in pripravljenost na sklepanje kompromisov

Tudi predsednik DL Gregor Virant pravi, da je vzdušje na usklajevanjih dobro in zelo konstruktivno. »Vmesnih rezultatov pogovorov« pa po njegovih besedah ne bodo javno komentirali, »ker je to neproduktivno in nima smisla«. Ko se bo rok za sestavo vlade zaključil, bodo javnost obvestili, ali so se dogovorili in - če se bodo - tudi kaj so se dogovorili, pojasnjuje Virant.

»Če bo dovolj razuma in pripravljenosti sklepati kompromise na vseh straneh, če bomo imeli vsi v mislih državo, blaginjo Slovenije, potem se lahko dogovorimo in najdemo neke dobre kompromisne rešitve,« je prepričan predsednik DL. Tudi Virant poudarja, da je ključna vsebina in da se morajo najprej dogovoriti o projektih, potem pa poiskati najboljše ljudi za mesta v vladi.

Kot je še pojasnil Virant, pogajalsko skupino DL sestavljajo nekdanji minister Senko Pličanič, vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj in podjetnik Alojz Selišnik, ki je član sveta DL. Sta pa po Virantovih besedah dogovorjena tudi z nekdanjim ministrom Janezom Šušteršičem, da se ali on osebno ali nekdo po njegovi izbiri udeležuje pogajanj na področju javnih financ.

DeSUS ne bo imel posebnih zahtev

Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec je po sestanku potrdil, da so se dogovorili o poteku pogajanj glede koalicijske pogodbe in glede zasedb ministrskih mest v vladi.

DeSUS se bo začela pogajati v ponedeljek, saj imajo v petek volilni kongres. Na kongresu bodo po Erjavčevih besedah tudi imenovali pogajalsko skupino stranke. Konkurence na kongresu se Erjavec ne boji in pričakuje zmago in močno podporo delegatov. Sicer pa je Erjavec na podlagi današnjega sestanka ocenil, da ne bo kakšnih posebnih težav glede zahtev DeSUS in koalicijske pogodbe.

Tako Erjavec pričakuje, da bodo do konca prihodnjega tedna lahko dorekli tako koalicijsko pogodbo kot tudi ministrska mesta. S tem pa bi se odprla vrata za to, da se vlado potrdi tudi v DZ. Glede razreza ministrstev je dejal, da je sedaj o tem še prezgodaj govoriti. Po njegovih besedah bo to predmet pogajanj v prihodnjem tednu.

Glede ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe k EU pa Erjavec, kot je dejal, težko napoveduje dogajanje, bi si pa želel, da bi to vprašanje rešili do oblikovanja nove vlade. Če to uspe predsednikoma slovenske in hrvaške vlade, »toliko bolje«, če ne, pa bo to naloga, ki bo ostala vladi, ki se oblikuje, je pojasnil.