Po naših informacijah si je skorajšnja mandatarka Alenka Bratušek na včerajšnjih sestankih v poslanskih skupinah pri prepričevanju potencialnih koalicijskih partneric »pomagala« tudi s koalicijsko pogodbo, ki jo je nesojena levosredinska koalicija parafirala že januarja lani. Ob tem je zanimivo, da je prvak Državljanske liste Gregor Virant prav za to koalicijsko pogodbo po odločitvi za vstop v Janševo vlado poudarjal, da ima veliko hibo – pomanjkanje koncepta: »V veliki meri je nastajala kot seštevek pripomb drugih pogajalskih skupin, pogrešali pa smo koncept, ki bi ga zagovarjala Pozitivna Slovenija.« Ali kot je takrat Viranta dopolnil podpredsednik stranke Janez Šušteršič, ki v novi vladi ne namerava sodelovati: največja stranka je dala najmanjši input v to pogodbo – njihov vložek je bil na ravni treh strani, nato pa so bolj usklajevali pogajanja med ostalimi. Spomnimo še, da so bili razlogi za vstop v Janševo koalicijo po takratnih Virantovih besedah prevelika programska razhajanja med njihovo stranko in PS.

Nova vlada z Janševimi prioritetami

Virant je včeraj vnovič poudaril, da se mora o vstopu v novo vlado izreči še svet DL, ki je pred dnevi zgolj z dvema glasovoma razlike podprl Bratuškovo za mandatarko. Čeprav si del stranke tudi zaradi programske nekompatibilnosti s PS in SD želi na predčasne volitve, pa prvak DL navdušenja nad levosredinsko koalicijo popoldne v DZ ni skrival: »Mi bomo zahtevni pogajalci, kakor smo bili do sedaj.« Dodal je, da bodo v tej konstelaciji pomemben korektiv na ekonomskem področju, višanja javnofinančnega primanjkljaja pa ne bodo dopuščali.

Čeprav mnogi ravno zaradi programskih razhajanj in starih zamer med novimi koalicijskimi partnerji poudarjajo, da se bodo resna pogajanja začela šele po izvolitvi nove mandatarke, in pod vprašaj postavljajo tudi rok trajanja nove vlade, Pavel Gantar, ki že ima izkušnje z razpadajočo vlado, meni drugače. Prepričan je namreč, da bomo novo vlado dobili zelo hitro. »Da ne puščajo manevrskega prostora in časa Janši, je zelo pomembno. Če se že niso dogovorili, se bodo o programskih zadevah in ekipi v zakulisju zmenili že do srede. Potreben je dogovor, kaj je treba reševati, ob tem pa morajo dati na stran vprašanja, pri katerih se razhajajo,« je poudaril nekdanji predsednik državnega zbora, ki je svoj mandat zaradi izstopa stranke Zares iz Pahorjeve vlade končal predčasno. Ob tem je dodal, da to ne bo popularna vlada: »Čakajo jo težki časi, saj ne bo imela drugačnih prioritet, kot jih je imela Janševa vlada.«

Navdušenje nad Jankovićevo odstopno izjavo

Želja po predčasnih volitvah in »prečiščenju« političnega prostora je včeraj nenadoma minila tudi prvaka SD Igorja Lukšiča, ki ga je očitno zadovoljil tudi Jankovićev napovedani odstop. »Smo zraven, če bo Bratuškovi uspelo sestaviti vlado, ki bo trdna in močna. Z jasnim zagotovilom in programom, da se obrne trend v Sloveniji,« je povedal Lukšič in dodal, da je prva stvar na dnevnem redu konstruktivna nezaupnica in poskus sestave močne vlade. Ta bi bila vse prej kot to, saj bo štela zgolj 49 poslancev, torej še manj od prvotne Janševe (50), ki sta jo kasneje zapustila dva poslanca. »Bil je skrajni čas,« je Virant komentiral Jankovićevo potezo, ki je navdušila tudi predsednika DeSUS Karla Erjavca. Močne in stabilne vlade z zadostno podporo v parlamentu si podobno kot Lukšič želi tudi Erjavec, za katerega so postale predčasne volitve zaradi politične nestabilnosti, ki jo prinašajo, nenadoma nesprejemljive. »Ni gotovo, da bi volitve prinesle zelo jasen rezultat, ki bi omogočal oblikovanje močne vlade,« je včeraj pojasnil Erjavec.

Na ulicah utegne spet postati vroče

Glede zahtev protestnikov, da se mora politični prostor popolnoma prevetriti z obrazi, ki niso obremenjeni s strankarskimi interesi, je dr. Slavko Gaber poudaril, da ne verjame v popolne rešitve: »Nisem prepričan, da je produktivno iskati popolno, čisto in nedotaknjeno politiko, ki bo prinesla rešitve in podala odgovore na vsa vprašanja. Novo sestavo parlamenta smo namreč dobili pod geslom, da je treba vse zamenjati in dobiti nove obraze. Do kam nas je to pripeljalo, pa si lahko vsak pri sebi pojasni.« Sam ostaja pri stališču, da potrebujemo v politiki ljudi, ki so v temelju korektni in ki so tam, da bi delali za skupno dobro. »Tretji pogoj, za katerega pa menim, da ga puščamo ob strani, je, da morajo politiki znati tudi opravljati ta posel. Lahko sem še kako dober po srcu, vendar če grem brez znanja vodit ministrstvo za notranje ali zunanje zadeve, ne bom naredil nič pametnega,« je dodal nekdanji šolski minister. Gantar pa pričakuje, da bodo protestniška gibanja zaradi Janševega odhoda in nove vlade izgubila del svojega naboja. Vendar ne za dolgo. »Zaradi socialnih razmer se bodo začela krepiti pozno spomladi.«