Po mnenju predsednika republike si moramo vsi prizadevati, da ugotovitve varuha jemljemo še bolj resno kot doslej. »Ne bomo ostali ravnodušni ob poročilih varuha, saj se jih kar ena tretjina ponavlja iz leta v leto,« je dejal.

Nussdorferjeva se je na predaji poslov dosedanji varuhinji zahvalila in dejala, da bo nadaljevala začrtano pot. »To je tudi dan upanja, ki je v težkih časih, v katerih živimo, včasih potrebno,« je dodala Nussdorferjeva. Čebašek-Travnikova meni, da je med svojim mandatom delala dobro. Hkrati pa je poudarila, da je »moč varuha seveda omejena, zato moramo ljudi usmerjati tudi na druge naslove.«

Čebašek-Travnikova je izrazila bojazen, da bo glede na čase težko obvladljivih situacij, s kakršnimi se je srečevala že sama, v naslednjem mandatu še več. Nussdorferjeva pa je dejala, da po točno 35. letih prvič menja službo, zato je današnji dan zanjo nostalgičen. Kršitev človekovih pravic je veliko, je povedala, in želela bi si, da bi bilo, ko bo posle predajala sama, stanje boljše.

Nussdorferjeva odstopa z vseh ostalih funkcij

»Moram reči, da je danes 35 let tožilskega dela za menoj. Uradno sem še vrhovna državna tožilka, saj funkcijo varuhinje uradno sprejemam jutri. Želela sem nastopiti povsem neobremenjena, zato mi bo funkcija vrhovne tožilke teh šest let mirovala.« Prav tako se bo v tem času odpovedala drugim funkcijam, ki jih je opravljala. »Danes sem še predsednica društva Beli obroč Slovenije, predsednica komisije za pravice otrok pri MOL in tudi predsednica Kluba z razlogom - Janine Slovenke,« je pojasnila. Z jutrišnjim dnem tako tudi s teh funkcij odstopa. Pomembno se ji namreč zdi, da se lahko naslednjih šest let posveti samo delu varuhinje človekovih pravic. »Stopila bom na branik pravic šibkih in nemočnih, saj vem, da varuha najbolj potrebujejo prav oni,« je poudarila.

O povezavi s politiko je Čebašek-Travnikova dejala, da je ves čas delovala neodvisno od nje: »Bila sem varuhinja v mandatu treh različnih vlad, z vsako posebej imam tako dobre kot slabe izkušnje. Ampak politika je v končni fazi tudi tista, ki odloča o tem, kdo bo naslednji varuh. Zdaj se je politika odločila in izbrala. Kaj drugega vam ne morem povedati.«

Izzivi

Najbolj pereča problema danes se varuhinji, ki odhaja, zdita revščina in brezperspektivnost mladih. Če bo dovolj pobud, bo to morala biti prioriteta v naslednjih letih, je še pojasnila. »Lahko pa nova varuhinja to vprašanje obravnava na lastno pobudo, tako kot sem jaz na lastno pobudo obravnavala vprašanje revščine.«

Nussdorferjeva je ob koncu predaje poslov poudarila, da bo sledila tako pobudam kot lastnim opažanjem: »Sem v stiku z ljudmi, ki so me že zdaj na marsikaj opozarjali.« Ugotovitve varuhinje v odhodu se ji zdijo še kako utemeljene. Po mnenju Čebašek-Travnikove pa bodo velik izziv za novo varuhinjo tudi pravice otrok.

Zdaj, po šestih letih, se varuhinja, ki se ji je danes iztekel mandat, vrača k medicini, natančneje v psihiatrijo.

Število pobud iz leta v leto narašča

Vlasto Nussdorfer čaka veliko dela, saj število pobud, ki jih prejema varuh, iz leta v leto narašča. Samo lani jih je varuh prejel 3353, kar je največ v posameznem letu, odkar deluje institucija varuha. Tudi sama Nussdorferjeva že pred začetkom mandata ugotavlja, da je problemov veliko.

Spomnimo, Nussdorferjevo je za novo varuhinjo državni zbor izvolil 1. februarja, njen mandat pa se uradno začne jutri. Za njeno imenovanje glasovalo kar 82 poslank in poslancev, kar je najvišja podpora, s katero je bil imenovan katerikoli varuh v Sloveniji doslej.