Kot je pojasnil Šušteršič, se je tako odločil iz dveh razlogov. Glede na vsebino, ki jo zagovarjajo nekatere druge stranke, namreč v novi vladi ne bi mogel delati, kot bi želel. Drugi razlog pa je, da ne želi biti "nikomur v napoto". Ne v breme DL, ko se bo pogajala, če se bo pogajala, prav tako pa se ne želi vsiljevati tistim, ki že vnaprej povedo, da ga ne želijo v vladi. S tem se je Šušteršič, ki ostaja podpredsednik DL, odzval na izjave predstavnikov SD.

Virant ima mandat za pogovore o novi vladi, eden od pogojev za vstop v vlado s PS pa ostaja odstop Zorana Jankovića z vrha stranke.

Janša: Predčasne volitve bodo, SDS pa da je del teh dogodkov predvidela že decembra lani

Obstajata dva kolikor toliko produktivna možna razpleta politične krize, je za TV Slovenija dejal premier Janez Janša. Prvi je, da se slovenska strankarska scena vendarle dogovori za dokončanje nekih stvari, nato pa še, kdaj bi bil primeren čas za predčasne volitve. Drugi pa je, da tisti, ki pravijo, da vlada nima večine, sestavijo drugo.

Kot je dejal, je bil prvi delni poskus dogovora slovenske strankarske scene nazadnje pri predsedniku republike. Dodal je, da predčasne volitve bodo, SDS pa da je del teh dogodkov predvidela že decembra lani in s tem nima nobenih problemov.

Druga možnost je sestava druge vlade prek konstruktivne nezaupnice. A po besedah Janše je problem tistih, ki pravijo, da ta vlada nima večine, v tem, da nimajo programa.

"Če trdiš, da vlada nima več večine, potem jo imaš sam. Treba je sestaviti alternativo, vložiti konstruktivno nezaupnico in ob tem predstaviti nek program. Ampak sedaj je minilo že mesec in pol. Na plan so prišla različna imena potencialnih mandatarjev, pa niti ene same točke programa," je opozoril.

"Kar sedaj delajo, je le poskus zrušiti to vlado, priti za vsako ceno na oblast. Mislijo, da se bo potem lahko enostavno nadaljevalo podeljevanje slabih kreditov, dokapitalizacije bank, itd. - kot da je ta vreča brez dna, ampak ni brez dna, smo že na dnu," je dodal. Predlog interpelacije proti ministru pa je v situaciji, ko vlada tako ali tako izgublja večino v DZ, ocenil kot "pobalinsko dejanje".

Lukšič: Zmeda, saj vsakodnevno pride v javnost nov scenarij odrešitve, a te rešitve ni

Od poročila protikorupcijske komisije je skoraj 40 dni, v DZ pa vlada "zmeda, saj vsakodnevno pride v javnost nov scenarij odrešitve, a te rešitve ni", je prvak SD Igor Lukšič ocenil na strankini javni tribuni v Portorožu. V DZ po njegovem mnenju ni 46 glasov za konstruktivno nezaupnico, ker da v več strankah "glasujejo s figo v žepu".

Zaradi neoliberalnih projektov, ki jih pelje desnica, in zaradi zmede z ustvarjanjem vedno novih strank na levici, "smo zdaj na psu", je dejal Lukšič. Kot so zapisali na strankinem Twitter profilu, je Lukšič spomnil, da je idejni oče državnega holdinga, slabe banke in nedomiselnega varčevanja podpredsednik DL Janez Šušteršič, "ki je zapustil barko in predal svoje posle Janši".

Socialni demokrati so po njegovih besedah edini v Sloveniji, ki so "proti noremu varčevanju brez resnega programa za spodbujanja gospodarske rasti". "Dokler bomo Socialni demokrati v DZ, razprodaje državnega premoženja, uničevanja srednjega sloja in javnega šolstva ne bomo dopustili," je dejal Lukšič.

Pogovori strank, ki bi izglasovale konstruktivno nezaupnico in oblikovale novo vlado, so danes še bolj intenzivni, do razpleta pa utegne priti že do petka. V igri za mandatarko naj bi bila tudi vodja PS Alenka Bratušek. SD pa pogojuje: V vlado le, če v njej ne bo podpredsednika DL Janeza Šušteršiča, zagovornika slabe banke in državnega holdinga.

Virant: Če se stvari ne premaknejo v marcu, nismo vredni piškavega oreha

Bratuškova izjav medijem ne daje, je pa prvak DeSUS Karl Erjavec danes potrdil, da se je zjutraj mudila v njihovi poslanski skupini. Erjavec verjame, da bodo stranke konstruktivno nezaupnico izglasovale že na prvi redni seji DZ, ki bo v začetku marca.

»Če se stvari ne premaknejo v marcu, nismo vredni piškavega oreha,« pa je danes ocenil predsednik DL Gregor Virant.

Za zdaj je zaradi vsebinskih razhajanj z ostalimi strankami še največje vprašanje sodelovanje SD v novi vladi, medtem ko se o konstruktivni nezaupnici bolj aktivno pogovarja trojček strank PS, DL in DeSUS. Čeprav je bilo sprva govora o tem, da bi s konstruktivno nezaupnico izglasovali mandatarja, ki bi čim prej pripeljal do predčasnih volitev, pa naj bi bila sedaj na mizi možnost oblikovanja vlade, ki bi vzdržala dlje.

SD v vladi ne želi Šušteršiča

Vodja poslancev SD Janko Veber je v izjavi novinarjem pojasnil, da se poslanska skupina v zadnjem času glede oblikovanja nove vlade ni z nikomer pogovarjala. Še vedno pa od največje stranke pričakujejo, da zamenja predsednika in z novim »pride po nezaupnico«.

Veber je opozoril na vsebinske pomisleke pri morebitnem vstopu v novo vlado, ki se nanašajo med drugim na ustanovitev slabe banke in državnega holdinga. »Iti v vlado, v kateri bi bil finančni minister Janez Šušteršič, za SD gotovo ni sprejemljivo,« je bil jasen Veber. SD tako pričakuje »zelo trezen pogovor o vsebini rešitev za nastali gospodarski položaj v Sloveniji«.

Na vsebinska razhajanja med strankama SD in DL sta že v ponedeljek nakazala prvak SD Igor Lukšič in Šušteršič. Lukšič je izpostavil, da v vladi, v kateri bi bila SD, finančni minister s tako politiko, kot jo ima Šušteršič, ne more imeti nobene vloge. Tudi Šušteršič je ocenil, da DL s SD v koalicijo ne bi smela, če bo SD vztrajala pri svojih stališčih.

DL bi lahko sodelovala z vsemi

Medtem pa vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj ocenjuje, da »z nobeno stranko ni takih programskih razlik, da DL ne bi mogla z njo sodelovati«. Kot je dejal, sta to pač izjavi dveh vidnih predstavnikov omenjenih strank, ni pa nujno, da je to tudi stališče stranke. DL se bo na seji sveta stranke, ki bo danes ob 17. uri, verjetno pogovarjala tudi o tem, je pojasnil Braniselj.

Do razpleta bi lahko po nekaterih informacijah prišlo že do konca tedna. Po besedah Branislja so izpolnjeni vsi pogoji za to, da bi do konca tedna lahko dobili večino, ki bi izglasovala nezaupnico. Ni pa še izpolnjen pogoj za oblikovanje vlade s PS, saj ima Zoran Janković še vedno status njenega »zamrznjenega« predsednika, opozarja vodja poslancev DL.

Prav tako kot predsednika vlade Janeza Janšo tudi Jankovića namreč bremeni poročilo protikorupcijske komisije, zato DL sodelovanje s PS v vladi pogojuje z umikom Jankovića iz državne politike.

V vlado, ki bi delala do konca mandata, bi DL vstopila

Ni pa Braniselj želel »v imenu stranke« odgovarjati na vprašanje, ali bi DL podprl Bratuškovo za mandatarko. Kot je dejal, bodo v zvezi s tem razpravljali organi stranke. Svet DL bo danes verjetno razpravljal tudi o teh vprašanjih.

Na vprašanje, ali bi bili pripravljeni vstopiti v vlado, ki bi delala do konca mandata, pa je Braniselj odgovoril pritrdilno, če bodo ugotovili, da ima vlada trdno podporo in je sestavljena na podlagi podobnih programskih izhodišč in ima možnost oblikovati trdno koalicijsko pogodbo. »V tem primeru ne bi imeli težav s tem, da damo tej vladi priložnost,« je dejal vodja poslancev DL. Stranka se sicer primarno zavzema za predčasne volitve.

SDS na twitterju o dolžini krila Bratuškove

Vrh DL ima sicer različna stališča glede sodelovanja v morebitni novi vladi. Nekdanji minister Senko Pličanič denimo meni, da bi bile čim prejšnje volitve najboljša rešitev.

Braniselj pa pravi, da so razprave o različnih stališčih v stranki dobrodošle in pripomorejo k temu, da se stranka poenoti ter tako doseže usklajene rešitve. Na vprašanje, ali se lahko torej zgodi, da bi stranka vstopila v novo koalicijo, a njen podpredsednik Šušteršič ne bi postal član nove ministrske ekipe, pa ni želel odgovoriti. »Počakajmo, kaj se bo zgodilo,« je dodal.

Na informacijo o tem, da je v igri za mandatarko tudi Bratuškova, se je na družbenem omrežju twitter odzvala tudi SDS. »Trajanje Bratuškove kot PV bo premo sorazmerna dolžini njenega krila in njenega spomina o poslovanju NKBM v času, ko je bila tam članica NS,« so zapisali.