Kot so spomnili na ministrstvu, je bilo obrambno ministrstvo s 1. januarjem določeno za upravljavca falcona. Letalo so uvrstili v letalsko floto Slovenske vojske z namenom trženja letala v sistemu ATARES, izvajanja prevozov na podlagi bilateralnih dogovorov z državami članicami Nata in EU ter izvajanja prevozov za potrebe državnih organov. Letalo bodo tako lahko uporabljale tudi druge države.

Letalo je že vpisano v register vojaških zrakoplovov in se bo v sredini letošnjega leta skupaj s potrebno posadko lahko ponudilo v sistem ATARES in za druge prevoze. Pri sistemu ATARES gre za izmenjavo oziroma najem zračnih plovil med državami podpisnicami tehničnega sporazuma, sama koordinacija za pridobivanje določenega plovila pa poteka med državo podpisnico sporazuma in koordinacijskim centrom za premike v Evropi s sedežem v Eindhovnu na Nizozemskem.

S sklepom ministra za obrambo Aleša Hojsa je bila decembra lani imenovana tudi delovna skupina za pripravo pogojev za prevzem in uvedbo letala Falcon v operativno uporabo v Slovenski vojski. Prav tako so bili že izbrani štirje kandidati za pilote letala. Dva sta trenutno na enomesečnem šolanju v Franciji, v naslednjem mesecu pa bodo na šolanje napotili še dva kandidata.

Izbranih je bilo tudi sedem pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo sestavljali letalsko tehnično osebje in ki bodo vzdrževali letalo na prvi in drugi stopnji vzdrževanja. S štiritedenskim šolanjem na vojaškem letališču Cerklje ob Krki bodo začeli konec februarja. Stroški šolanja pilotov in letalskega tehničnega osebja bodo znašali dobrih 200.000 evrov, navajajo na ministrstvu.

Ker je letalo vpisano v vojaški register in je uvrščeno v kategorijo državnega zrakoplova, bo Slovenija po navedbah ministrstva s tem privarčevala približno 70.000 evrov letno. Toliko namreč znaša pristojbina za letno podaljšanje plovnosti, če je plovilo vpisano v civilni register.

S prenosom vodenja vzdrževanja na Slovensko vojsko bo vsako leto privarčevanih tudi približno 60.000 evrov, v prihodnjem letu pa bo Slovenska vojska prevzela še osnovno vzdrževanje, kar bo na letni ravni pomenilo prihranek v višini okoli 120.000 evrov, so še zapisali na obrambnem ministrstvu.