Inšpekcije so analizirale mleko, ki je na voljo v trgovskih verigah Konzum, Mercator in Lidl, so povedali na današnji novinarski konferenci hrvaškega ministrstva za zdravje. Mleko z višjo vrednosti aflatoksinov bodo morali nemudoma umakniti iz prodaje.

Največ aflatoksinov so našli v trajnem mleku znamke Meggle z 2,8 odstotka maščob. Medtem ko znaša najvišja dovoljena vrednost aflatoksinov 0,05 mikrograma na kilogram, je v mleku Meggle dosegla 0,36 mikrograma na kilogram.

Le malenkost višjo vrednost aflatoksinov so našli v Mercatorjevem mleku z 2,8 odstotka maščob, Dukatovem trajnem mleku s 3,8 odstotka maščob ter v Lidlovem trajnem mleku z 2,8 odstotka maščob, ki ga tudi proizvajajo v BiH.

Hrvaški strokovnjaki poudarjajo, da so vrednosti aflatoksinov zanemarljivo višje od dovoljenih vrednosti in ni razloga za preplah.

Pri ostalih preverjenih vzorcih mleka pa so ugotovili dovoljene vrednosti aflatoksinov. Gre za še pet proizvajalcev s Hrvaške in BiH ter tri iz Nemčije in Slovaške.

Do poostrenega nadzora mleka na Hrvaškem je prišlo potem, ko so v začetku meseca zaradi povečane koncentracije aflatoksina M1 s prodajnih polic umaknili nekatere vrste mleka hrvaških proizvajalcev Vindija in Dukat, ki jih je bilo moč kupiti tudi v Sloveniji, ter enega iz BiH. Medtem so vsi trije proizvajalci sporočili, da so njihovi izdelki varni in zdravstveno neoporečni.

Vzorci mleka Ljubljanskih mlekarn in zadruge Sloga negativni na aflatoksin

Notranji nadzor, ki ga izvajajo v Ljubljanskih mlekarnah in kranjski kmetijski zadrugi Sloga, je pokazal, da je bilo njihovo mleko negativno na aflatoksin. Rezultati so tako drugačni od rezultatov iz BiH, zaradi katerih so tamkajšnje oblasti ustavile uvoz dveh pošiljk mleka iz Slovenije. Uprava za varno hrano bo izvedla vzporedno vzorčenje.

Oblasti BiH so pri kontroli uvoza mleka dveh slovenskih proizvajalcev - Ljubljanskih mlekarn in kranjske kmetijske zadruge Sloga - zaznale povišane vrednosti aflatoksina, zato so ti dve pošiljki zavrnile. Poleg pošiljk slovenskega mleka so ustavile tudi uvoz pošiljk mleka iz Srbije, Madžarske in Nemčije.

Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnila direktorica inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varovanje rastlin Andreja Bizjak, ne nameravajo izpodbijati verodostojnosti rezultatov pristojnega organa v BiH, morajo pa narediti vse, da se prepričajo, da so izdelki, ki jih slovenski proizvajalci pošiljajo v tretje države, varni.

V.d. generalnega direktorja Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Jernej Drofenik je pojasnil, da je za varnost izdelkov v prvi vrsti odgovoren nosilec dejavnosti, torej Ljubljanske mlekarne in kranjska zadruga Sloga. Svetuje jim, naj izvajajo poostren notranji nadzor in analize na aflatoksin.

Za pristojni urad v BiH je analize mleka, ki so pokazale na povišano vsebnost aflatoksina v mleku Ljubljanskih mlekarn in zadruge Sloga, izvedel laboratorij v Beogradu. Drofenik je pojasnil, da po njihovih podatkih beograjski laboratorij za to ni akreditiran, kar pa ni nujno, da je rezultat nepravilen.

Bizjakova je pojasnila, da pri Ljubljanskih mlekarnah in zadrugi Sloga zaenkrat niso našli sumljivega rezultata, "kaj šele pozitivnega", je pa treba sum iz BiH vsekakor raziskati. Vzorcev iz BiH ne bodo zahtevali, bi pa to lahko zahteval nosilec dejavnosti, je še povedala.