Kot pojasnjuje, je datum napovedanega srečanja predsednikov vlad Slovenije in Hrvaške, Janeza Janše in Zorana Milanovića, 10. marec, blizu dnevu, ko bo Evropska komisija objavila poročilo o monitoringu Hrvaške.

Nemčija je bila po prejšnjem sporočilu kritična do Hrvaške, Slovenija sama pa nima politične teže, da bi lahko ustavila hrvaški vstop v EU, nadaljuje zagrebški časnik. "Težko je verjeti, da bi celo aktualni premier tvegal posledice, ki bi jih krepko čutil, če bi se postavil na pot širitvi kot eni od osrednjih prioritet EU," navaja časnik.

Dodaja, da niti notranjepolitična trenja v Sloveniji ne bodo pripeljala do političnega vakuuma ter da bo država delovala v "hladnem pogonu", ker se politična scena zaveda, da morajo nujno rešiti tri probleme: spremembo referendumske zakonodaje, delovne zakonodaje in ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe k EU.

Navaja še mnenje slovenskega novinarja Dejana Steinbucha, da verjetno nobena od parlamentarnih strank v Sloveniji ne bo zahtevala referenduma o Hrvaški, ker "razen morda SLS" nobena od večjih strank nima negativnega stališča do ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe.