Škoberne je skupaj s Salobirjem in Ramićem obtožen nadaljevanega kaznivega dejanja prejemanja podkupnine v zameno za odpravo pripora in mednarodne tiralice Esadu Čehajiću. Noben od obtoženih na predobravnavnih narokih krivde ni priznal, zato se je danes začelo sojenje, Ramić pa na sodišče ni prišel.

Kljub njegovi odsotnosti je ljubljanska okrožna sodnica Vladislava Lunder sklenila, da izostanka ne bo štela kot opravičljivega. Kot je pojasnila, je Ramićev zagovornik Rafel Mohorko sodišču 12. februarja poslal pisno obvestilo s priloženim zdravniškim potrdilom, iz katerega izhaja, da je Ramić utrpel poškodbo, zaradi katere se ne more udeležiti glavne obravnave. Po poizvedbi sodišča je zdravnik pisno pojasnil, da gre za zlom roke.

"Zdravniško opravičilo mi je bilo pač predloženo in sem ga zato poslal sodišču," je dejal Mohorko in dodal, da z Ramićem ni v stiku že od zadnje obravnave. Zagovorniki obtožencev so sicer nasprotovali sojenju v nenavzočnosti Ramića, saj naj bi šlo s tem za kršenje zakonodaje, a je Lunderjeva kljub temu sklenila nasprotno.

V zameno za podkupnino odpravil tiralico?

V nadaljevanju je okrožna državna tožilka Blanka Žgajnar prebrala obtožnico. Tožilstvo Škobernetu očita, da je v zameno za podkupnino odpravil mednarodno tiralico za Ćehajića, osumljenca kaznivih dejanj, povezanih s prostitucijo in goljufijami. Od njega naj bi vsi obtoženci najprej prejeli 9000, nato pa še 18.000 evrov, čeprav naj bi v imenu Škoberneta Ramić in Salobir zahtevala najprej 50.000, pozneje pa 40.000 evrov.

Po prebrani obtožnici je Škoberne izpostavil, da je ne razume, na kar je Žgajnarjeva odvrnila, da je diplomiran pravnik in je iz vseh vlog, ki jih je pošiljal na sodišče, razvidno, da obtožnico razume. Če se z njo ne strinja, pa je to "čisto nekaj drugega," je dejala.

Škoberne, ki je sicer suspendiran že od uvedbe kazenskega postopka pred dvema letoma, je po koncu obravnave medijem dejal, da obtožnice ne razume ravno zato, ker je diplomiran pravnik. Po njegovih besedah je namreč sestavljena "iz nekih dejstev, ki nimajo nobene zveze z znaki kaznivega dejanja". Ob tem je spomnil, da nikoli ni zanikal nudenja pravnega svetovanja Čehajiću, vendar pa za to od njega ni prejel nikakršnega plačila.

Dokaza »očitno nihče ni pogledal«

Na današnji obravnavi je Škoberne med drugim še pojasnil, da je že na predobravnavnem naroku njegov zagovornik po takratni predstavitvi obtožnice predložil dokaz, ki ga "očitno nihče ni pogledal". Po njegovih besedah gre za to, da je imela mednarodna tiralica za Čehajića veljavnost do oktobra 2009, kar pomeni, da v času domnevnega dogajanja, ki mu ga očitajo, tiralice sploh ni bilo.

Suspendirani sodnik se sicer danes ni zagovarjal in je pojasnil, da bo to storil pozneje tekom postopka. Enako se je odločil tudi Salobir.

V četrtek, 21. februarja, bodo predvidoma zaslišali Čehajića in njegovo sedanjo partnerico. Čehajić je sicer številne državne organe pregona o nečednem početju trojice obvestil konec novembra 2010, nato pa je takoj stekla kriminalistična preiskava s prikritimi preiskovalnimi ukrepi.