Japonsko gospodarstvo se kljub naporom nove vlade, ki je z ravnimi ukrepi napovedala spodbujanje gospodarske dejavnosti, sooča s težavami. V njih ga potiskajo negotovo stanje v svetovnem gospodarstvu, zlasti dolžniška kriza v Evropi, šibko izvozno povpraševanje ter napeti odnosi s Kitajsko, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Vrednost jena se je v zadnjih mesecih v primerjavi s svetovnimi valutami znižala, s čimer so japonski izvozniki na svetovnem trgu lahko bili bolj konkurenčni. V zadnjih dveh dneh je zasedala tudi japonska centralna banka, ki se danes ni odločila za novo akcijo v smeri rahljanja monetarne politike. Ključno obrestno mero je ohranila nespremenjeno pri med nič in 0,1 odstotka.

V zadnjem lanskem četrtletju se je domača poraba povečala in gospodarstvo je v lanskem letu v primerjavi z letom zabeležilo 1,9-odstotno rast. Japonsko gospodarstvo sicer kaže različne znake. Medtem ko se je industrijska proizvodnja decembra zvišala za 2,5 odstotka, podatki o izvozi ostajajo slabi.

Japonska je lani ustvarila rekorden zunanjetrgovinski primanjkljaj. Trgovinski primanjkljaj s Kitajsko, s katero sta zaostrili odnose po sporu zaradi otočja v Vzhodnokitajskem morju, se je lani podvojil na 3520 milijard jenov oz. 38 milijard dolarjev.

Analitiki so kljub slabim rezultatom gibanja bruto domačega proizvoda v zadnjem četrtletju (BDP) optimistični. Kot poudarjajo, se podatki nanašajo na četrtletje, v katerem je bil jen še močan in je zaviral rast izvoznega povpraševanja.