Kot je v današnji izjavi za medije pojasnil v. d. predstojnika kliničnega oddelka za travmatologijo ljubljanske kirurške klinike Matjaž Veselko, so od ponedeljka na travmatološki urgenci pregledali več kot 600 poškodovancev. Od teh se jih je kar 233 poškodovalo pri padcih na zaledenelih površinah. Če bo takšno stanje trajalo še naprej, se bo pojavil problem prezasedenosti postelj, je opozoril Veselko.

Po njegovih besedah so namestili 160 mavcev in v splošni anasteziji naravnali 45 zlomov. V večini primerov je šlo za zlome roke, zlasti zapestja. Naredili so okoli 90 manjših in deset velikih kirurških posegov. V teh primerih je šlo za zlome kolka, golenice in gležnja.

Na ljubljanski travmatološki urgenci so v zadnjih dneh obravnavali tudi štiri zelo hudo poškodovane osebe, ki so rabile reanimacijske postopke, vendar v teh primerih ni šlo za poškodovance zaradi zimskih razmer. V bolnišnično zdravljenje so sprejeli 58 bolnikov, 22 od teh pa bo v naslednjih dneh moralo na operacijo. V teh primerih gre za zlome v predelu rame, kolena in gležnja, pa tudi za poškodbe hrbtenice in glave.

V zadnjih dneh zasedene vse postelje

Veselko je poudaril, da imajo v zadnjih dneh zasedene vse postelje, zato so od 15 do 20 mobilnih bolnikov, ki ne rabijo takojšnje operacije, začasno odpustili domov in jih bodo poklicali na operacijo v naslednjih dneh. Na travmatološki urgenci opravljajo prve preglede, naravnave zlomov, reanimacije in operacije trije specialisti in trije specializanti oz. sobni zdravniki, poklicali pa so tudi dva specialista iz pripravljenosti.

Po Veselkovih besedah so v ponedeljek in torek obravnavali skorajda enako število bolnikov, in sicer nekaj več kot 270. Danes so obravnavali že 50 bolnikov s poškodbami, od katerih so jih sedem morali sprejeti na oddelek. Kot je pojasnil Veselko, pri starejših osebah opažajo nekaj več poškodb zapestja, rame in hrbtenice.

Zaenkrat jim še uspeva

"Zaenkrat še uspemo obravnavati tolikšno število poškodovancev. Če bo to trajalo dlje časa, pa se bo pojavil predvsem problem s posteljnim fondom. Nekaj časa ga bomo lahko še reševali v okviru Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana," je dejal Veselko. Po njegovih besedah se bo ob tolikšnem povečanju števila poškodovancev lahko pojavil tudi problem zaostanka operacij.

"Ko pride do poškodbe je treba predvsem oceniti, ali je poškodba takšna, da si poškodovanec lahko pomaga sam ali pa rabi pomoč. Pri slednjem je treba ukrepati v skladu s pravili prve nujne medicinske pomoči," je še opozoril Veselko.

Tudi na urgenci Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so v zadnjih dneh obravnavali povečano število bolnikov, ki so se poškodovali pri padcih na zaledenelih površinah. Zaradi prezasedenosti zdravnikov pa iz mariborskega UKC zaenkrat še niso uspeli sporočiti podatkov o številu poškodovancev.