Po navedbah policije je moški, star nekaj čez 20 let, vstopil v stranišče restavracije, se polil z bencinom in vžgal. Nato je stekel na ulico pred stupo, kjer so policisti uspeli pogasiti ogenj, preden so ga hudo ranjenega odpeljali v bolnišnico, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tibetanska vlada v izgnanstvu, ki ima sedež v indijskem mestu Dharamshala na obronkih Himalaje, je pred današnjim incidentom število samosežigov kot oblike protestov proti nadvladi Kitajske postavila pri 99, od tega je 83 protestnikov izgubilo življenje.

Tibetanci se za samozažige, ki so se večinoma pripetili v tibetanskem predelu Kitajske, odločajo v znak obupa zaradi verskega preganjanja na Tibetu.

Tibetanski premier v izgnanstvu Lobsang Sangay je za samosežige okrivil Kitajsko in pozval mednarodno skupnost, naj tem incidentom posveti več pozornosti. "Ker ne obstaja svoboda govora ali svoboda kakršnekoli oblike protesta, so Tibetanci žal izbrali samosežige," je dejal Sangay.

Kitajska je sicer obtožila dalajlamo, tibetanskega duhovnega voditelja, da spodbuja samosežige, obenem pa Peking opozarja, da so ogromne kitajske investicije na Tibetu doprinesle k modernizaciji in boljšemu življenjskemu standardu Tibetancev.

Iz urada dalajlame v New Delhiju so sporočili, da so seznanjeni z najnovejšim samosežigom. "Smo zelo žalostni, da je do tega prišlo. Tibetansko vodstvo vztrajno poziva ljudi, naj ne posegajo po tako drastičnih oblikah protesta," so za AFP povedali predstavniki urada.

Prvi samosežig se je pripetil leta 2009 v samostanu Kirti v kitajski provinci Sichuan, nato pa so se leta 2011 razširili po Tibetu. Samomor je sicer v nasprotju z nauki budizma, ki poudarjajo, da je življenje sveto.