1900 mest manj v poslovalnicah, 1800 v sektorju investicijskega bančništva

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, naj bi 1900 delovnih mest ukinili v poslovalnicah banke, 1800 pa v sektorju investicijskega bančništva. Prav tako se je vodstvo banke odločilo za 16 odstotkov zmanjšati višino sredstev za nagrade zaposlenim.

Barclays je lani ustvaril 236 milijonov funtov (malo manj kot 274 milijonov evrov) izgube po davkih, medtem ko je pred davki pridelal 246 milijonov funtov dobička. V vsakem primeru je rezultat neprimerno slabši kot v 2011, ko je ta velika britanska banka pred davki ustvarila 5,88 milijarde funtov dobička, po davkih pa je dobiček znašal 3,95 milijarde funtov.

Afera libor

Na lansko poslovanje banke je v največji meri vplival negativni računovodski učinek dviga vrednosti lanskega dolga, ki je znašal kar 4,58 milijarde funtov. Poleg tega je banka morala za stroške poravnave in pravdanja zaradi neupravičenega zaračunavanja stroška zavarovanja posojil in nekaterih drugih finančnih produktov, ki jih je vsilila strankam, rezervirati kar 2,45 milijarde funtov. Lani je bil ta znesek milijardo funtov.

Banka je bila lani v središču pozornosti tudi zaradi afere z manipuliranjem londonske medbančne obrestne mere libor, zaradi katere je regulatorjem plačala 290 milijonov funtov kazni. V drugi polovici lanskega leta se je razkrilo, da so zaposleni v Barclaysu sodelovali pri manipulaciji medbančne obrestne mere libor. V škandal so bile vpletene tudi druge britanske, ameriške in evropske banke, a prvi je bil na udaru prav Barclays.

Za državno pomoč jim ni bilo treba zaprositi

Britanski urad za hujše prevare pa je lani začel tudi s preiskavo transakcij med banko in katarskim državnim holdingom Qatar Holdings, ki je leta 2008 na vrhuncu finančne krize zagotovil dve milijardi funtov svežega kapitala za Barclays. Pri tem naj bi se dogajale nepravilnosti. Banka je takrat sicer zbrala pet milijard funtov, zaradi česar ji ni bilo treba zaprositi za državno pomoč.

Jenkins je sicer ob današnji objavi rezultatov priznal, da je bilo leto 2012 za banko in za celoten britanski bančni sektor težavno, banke pa so utrpele velik udarec svojemu ugledu. "Spremembe so potrebne tako v naši banki kot v celotnem sektorju," je dejal novi prvi mož banke in napovedal, da se bo Barclays spremenil.

Ob tem je napovedal korenito prestrukturiranje banke, ki naj bi ga zahtevala tudi nova britanska zakonodaja.