Ljubljana. Da ni kriv, je včeraj na sodišču izjavil 46-letni Roman Hočevar, obtožen, da je sredi lanskega septembra nedaleč od svoje domače hiše v Hrustovem blizu Velikih Lašč ustrelil geodeta, leto starejšega Romana Novakoviča. Tožilec Darko Novak očita Hočevarju umor iz nizkotnih nagibov, za kar je zagrožena kazen najmanj 15 let zapora, ter kaznivo dejanje nedovoljene proizvodnje in prometa orožja. Na vprašanje sodnice Vesne Podjed, ali razume vsebino obtožnice, je varnostni inženir brez zaposlitve, ki je od usodnega dne v priporu, odvrnil, da niti ne. »Ne razumem teh nizkotnih nagibov,« je pojasnil, na vprašanje, ali priznava katero od dejstev iz obtožbe, pa je odvrnil, da je »vse bolj sporno«.

Ker je šlo zgolj za predobravnavni narok, ki je namenjen razčiščevanju tega, ali obtoženi priznava krivdo ali ne, Novak obtožbe še ni prebral. Smo pa po tragičnem dogodku že pisali, da je geodet tistega dne s predstavnikom občine prišel v Hrustovo, da izmeri zemljišče, kjer naj bi potekala cesta. Z občino so se vaščani o tem že dalj časa dogovarjali, vendar se Hočevar, ki mu je grozila razlastitev, nikakor ni strinjal z nobeno rešitvijo. Hočevar je meritve sprva mirno spremljal, potem pa brez kakršnega koli povoda izvlekel pištolo in Novakoviča ustrelil v glavo, je Dnevnikovemu novinarju takrat povedal lastnik ene od parcel, ki je bil priča grozljivemu dogodku.

Podrobneje o duševnem zdravju

Po naših neuradnih podatkih naj bi bil obtoženi v trenutku, ko je pritisnil na sprožilec, nebistveno zmanjšano prišteven. Očitno se bo sojenje v veliki meri vrtelo okoli njegovega duševnega stanja, saj je zagovornik Martin Šafar včeraj predlagal zaslišanje Martine Žmuc Tomori in Anamarije Zavasnik, ki sta izdelali izvedensko mnenje na to temo. Dejal je, da iz mnenja ni jasno, v kolikšni meri so bile pri obtožencu prisotne shizoidne in delno tudi paranoidne motnje in kako so te tisti dan vplivale na njegovo zaznavanje. Podvomil je tudi, ali je Hočevar sploh sposoben kakršnih koli nizkotnih nagibov, ki jih navaja tožilstvo.

Šafar je v zvezi s Hočevarjevim psihičnim stanjem predlagal še zaslišanje njegove matere in priče tragedije, na predlog svojega klienta pa tudi vse preiskovalce, ki so sodelovali pri preiskavi primera, policiste, izvedence, zdravnike. Zakaj naj bi bilo to potrebno, ni natančno pojasnil, menda je treba preiskati, kako je bil voden predkazenski postopek.

Odškodnine in renti za svojce pokojnika

Tudi Hočevar sam je imel dokazne predloge: govoril je o dokumentih, ki se nanašajo na razlastitveni postopek, omenjal pa tudi (precej zmedeno) postopek, v katerem so mu izdali potni list in bančno kartico, govoril, da je nekdo ponaredil njegov podpis in podobno. Na vprašanje sodnice, kaj ima to z umorom, je odvrnil, da je vse povezano.

Naroka se je udeležil tudi Jure Lukančič, pooblaščenec pokojnikove žene in obeh otrok, ter v sodni spis vložil njihov premoženjsko pravni zahtevek. Žena zahteva od Hočevarja dobrih 50.000 evrov odškodnine in 900 evrov mesečne rente, otroka pa po 37.000 evrov odškodnine (eden pa še 400 evrov mesečne rente). Sojenje se bo začelo 8. marca.