Pahor je po sestanku z avstrijskim predsednikom Heinzom Fischerjem še dejal, da je njegova naloga zagnati proces za iskanje rešitve. Pahor je na skupni tiskovni konferenci s Fischerjem povedal še, da bo sodeloval z vlado.

Slovenski predsednik je še menil, da se bo Slovenija "izvlekla" iz krize in bo skupaj z Avstrijo in drugimi državami, ki predstavljajo zdravo jedro evrskega območja in Evropske unije, odprla "neko novo poglavje bolj politično poglobljene Evrope". O tem bodo po njegovem mnenju odločali ljudje, in dodaja, da je naloga predsednikov, premierov in parlamentov, da omogočijo čim intenzivnejšo razpravo o tem pomembnem vprašanju.

Fischerja je zanimalo kako napreduje reševanje spora med Slovenijo in Hrvaško glede hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke, je še dejal Pahor in spomnil, da se bosta prav danes v okviru reševanja tega spora srečala zunanja ministra Karl Erjavec in Vesna Pusić.

"Tudi v luči včerajšnjega pogovora s premierom... sem prepričan, da se bodo našle ustrezne rešitve, ki bodo omogočale, da bo v ustreznem času slovenski parlament ratificiral pristopno pogodbo in tako omogočil, da bo prijateljska republika Hrvaška postala 28 članica Evropske unije," je dejal slovenski predsednik, ki ga na obisku spremlja partnerka Tanja Pečar.

"Za nama je intenzivna izmenjava mnenj in informacij o zadnjih metrih na poti Hrvaške k EU 1. julija 2013," je povedal avstrijski predsednik. Izrazil je upanje, da bosta državi hitro zgladili odprta vprašanja, še posebej z LB. "Bil bi velik korak nazaj, če bi ti napori sedaj padli v vodo," je dejal Fischer. Spomnil je, da je prav Pahor kot premier s hrvaško premierko Jadranko Kosor pripravil pot za dogovor med državama, ki bo omogočil pristop Hrvaške v EU.

Avstrijski predsednik je tudi izrazil veselje, da je Pahor kot predsednik države za prvi dvostranski obisk na tujem izbral prav Avstrijo in mu ob tej priložnosti tudi čestital za "impresiven uspeh na volitvah". Čestital pa je tudi Slovenski smučarki Tini Maze, ki je včeraj v avstrijskem Schladmingu postala svetovna prvakinja v superveleslalomu.

Predsednika sta se pogovarjala tudi o slovenski manjšini v Avstriji. Pahor je dejal, da sta obe državi obvezani skrbeti za svoje državljane, tako Avstrija za državljane slovenskega rodu, kot Slovenija za državljane, ki govorijo nemško. Dodal je, da obveze do manjšin v demokratični družbi niso dolžnost, ampak privilegij - "da bi lahko močno čutili in živeli svojo identiteto".

Avstrijski predsednik je povedal, da s Pahorjem v veliko zadevah delita enako ali podobno mnenje, kar vpliva tudi na pozitivne odnose med državama. Ugotovila sta, da imata državi odlične dvostranske odnose, ki pa jih lahko še nadgradita, so zapisali v sporočilu za javnost kabineta predsednika.

Slovenski predsednik je tudi poudaril, da je Avstrija pomembna zunanjetrgovinska partnerica Slovenije. Obseg blagovne menjave se je kljub krizi vrnil na prejšnjo raven in trenutno dosega skoraj 5,5 milijarde evrov. Avstrijske naložbe v Sloveniji obsegajo skoraj šest milijard evrov letno in predstavljajo skoraj polovico vseh tujih neposrednih naložb.

Po delovnem kosilu s Fischerjem se je slovenski predsednik sestal še z avstrijskim kanclerjem Wernerjem Faymannom in predsednico parlamenta Barbaro Prammer. Pahor meni, da so in bodo s kanclerjem in predsednikom verjetno zelo zavzeto sodelovali pri skupnih premislekih o prihodnosti Evrope.