Pobudnice v okviru združenja, ki so vlagateljice v fotovoltaične naprave, po oceni ustavnega sodišča ne izkazujejo pravnega interesa za oceno ustavnosti in zakonitosti izpodbijanih določb spremenjene uredbe, pobudnice, ki postavljajo fotovoltaične proizvodne naprave, pa ne izkazujejo pravnega interesa, temveč ekonomskega, so danes sporočili s sodišča.

"Ker pobudnice niso izkazale pravnega interesa za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti izpodbijanih določb, je ustavno sodišče njihovo pobudo zavrglo," so zapisali v sklepu.

Spremenjena uredba je sicer začela veljati 1. decembra lani. Le nekaj dni kasneje so pobudniki iz Združenja slovenske fotovoltaične industrije ocenili, da je spremenjena uredba v nasprotju z zakonom in ustavo, saj posega v pričakovane pravice pobudnikov in arbitrarno znižuje podporo zgolj fotovoltaičnim proizvodnim napravam, zato so vložili pobudo za oceno ustavnosti nekaterih členov spremenjene uredbe.

Kot so ob vložitvi pobude za oceno ustavnosti pojasnili v združenju, predlog spremembe uredbe ni bil predhodno objavljen, zaradi česar se s predlogom ni mogla pravočasno seznaniti niti strokovna niti splošna javnost. Spremenjena uredba je po njihovih pojasnilih neposredno posegla v projekte, ki so v teku, in tako posegla v pravni položaj in pričakovane pravice vseh udeležencev pri projektih postavitve sončne elektrarne.

S tem, ko vlada ni omogočila sodelovanja javnosti pri pripravi uredbe in ni določila odloženega začetka veljavnosti predpisa ter ni obrazložila ukrepa znižanja podpor, je s sprejemom uredbe po mnenju pobudnic iz združenja okrnila ustavno zavarovane pravice ter povzročila izredno negativne oz. težko popravljive škodljive posledice.

Kot so še ocenili takrat, je spremenjena uredba v nasprotju s poslovnikom vlade, zakonom o vladi, zakonom o dostopu do informacij javnega značaja, evropskimi direktivami in tudi z ustavo.