Lipica Turizem (LT) je lani ustvarila približno 700.000 evrov izgube. Njena največja upnica je z okoli 300.000 evri njena lastnica Kobilarna Lipica, ki je po neuradnih informacijah tudi sama v letu 2012 pridelala precejšnjo izgubo in ne dobička, kot je vodstvo javno prikazovalo. LT za preživetje nujno potrebuje bančni kredit, ki pa ga brez jamstva države ne more dobiti, zato je tik pred stečajem.

Nespametne vladne odločitve

Vlada se je v Lipici sama ujela v past, ko je leta 2007 (prejšnja Janševa vlada) s preskromnim osnovnim kapitalom ustanovila gospodarsko družbo Lipica Turizem, katere lastnik je Javni zavod Kobilarna Lipica, ki pa gospodarski družbi ne sme finančno pomagati, saj bi to bila nedovoljena državna pomoč. Tudi poroštvo za kredit bi LT morala dobiti od KL, a bi lahko tudi to štelo za nedovoljeno državno pomoč, kar pomeni, da bi vlada znova ravnala protizakonito. Leta 2010 je namreč Pahorjeva vlada LT pred finančnim zlomom rešila z 1,5 milijona evrov vrednim denarnim vložkom, ki ga je gospodarski družbi nakazala pod pretvezo, češ da ta denar za izvajanje javne službe potrebuje državna kobilarna. Računsko sodišče je zaradi tega kazensko ovadilo dve osebi, kriminalisti zadevo še preiskujejo.

Sicer pa se bo Lipica z infrastrukturo, kakršno ima, zelo težko izvlekla iz težav. Hotel Klub je zaradi dotrajanosti zaprt, obnoviti bi bilo treba tudi hotel Maestoso, ki je na leto v povprečju zaseden le 20-odstotno, bazen in wellness v njem ne delujeta že več kot dve leti... Obnova obeh hotelov je bila predvidena že v letu 2010, a ni bilo denarja in ga še vedno ni, čeprav aktualni načrt upravljanja Kobilarne Lipica za obdobje 2010–2014 zajema tudi njuno polepšanje. Že ob sprejetju tega načrta na vladi, vrednega skoraj 38 milijonov evrov, smo v Dnevniku opozarjali, da denar za glavnino projektov ni zagotovljen, zato so ti projekti povečini ostali neuresničeni.

Načrtov veliko – denarja nič

Obnova (ali novogradnja) hotela Maestoso je v tem načrtu ovrednotena na šest milijonov evrov, obnova bazena in wellnessa v njem na okoli tri milijone, obnova hotela Klub na 7,35 milijona, a so se na finančnem ministrstvu že pred sprejetjem načrta upravljanja spraševali, ali Lipica sploh potrebuje dva hotela. Izplen je znan: do julija 2014 naj bi izpeljali vse naložbe, zapisane v načrtu upravljanja, a po treh letih država v Lipici nima pokazati veliko novega. Denarja za obnovo Maestosa ni, Kobilarna Lipica je sicer v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja za prenovo bazena in wellnessa, a niti za to denar ni zagotovljen.

Za obnovo hotela Klub, ki naj bi postal šolski hotel, je na ministrstvu za gospodarstvo sicer rezerviran evropski denar (devet milijonov evrov), toda prav lahko se zgodi, da ne bo porabljen, saj državni proračun ni sposoben primakniti dveh milijonov evrov, kolikor naj bi znašal slovenski prispevek za to naložbo. Projektna dokumentacija in gradbeno dovoljenje za obnovo hotela Klub sta nared, toda na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ki je pristojno za Lipico, se zdaj sprašujejo o tem, o čemer so se na finančnem ministrstvu spraševali že pred tremi leti – ali se splača toliko vložiti v ta objekt. Državni sekretar Branko Ravnik je pred časom dejal: »Brez neke ekonomske študije v ozadju je težko govoriti o tem, ali investirati v ta hotel, četudi le dva milijona.«

Dodajmo, da ima sicer zaprti lipiški hotel Klub vendarle občasne obiskovalce, od katerih pa državna kobilarna nima nobene koristi. Iz njega so namreč nepridipravi odtujili tri slike umetnika Avgusta Černigoja. Lipica je kulturni spomenik najvišje ravni, dokaz, kako »vzorno« tam skrbijo za kulturno dediščino, pa je dejstvo, da so ukradene umetnine v hotelu Klub nazadnje videli 26. septembra lani, a šele 28. novembra, ko je Lipica dobila novo vodstvo, ki je opravilo inventuro, so opazili, da so medtem čudežno izginile.