Dodatnih 200 milijonov kun (27 milijonov evrov) pa bo po besedah hrvaškega ministra za turizem Veljka Ostojića v razvoj turizma vložil javni sektor. Kot je dodal, gre za dvakrat večje investicije v turizem kot so bile lani.

Po njegovih pojasnilih so do omenjenih zneskov prišli na podlagi raziskave, ki so jo izvedli v turističnih družbah in v lokalni samoupravi.

Največjo investicijo je napovedal zagrebški HUP, ki namerava z družbo Hoteli Dubrovniška riviera v izgradnjo novih in prenovo obstoječih hotelov vložiti 388 milijonov kun (51,7 milijonov evrov).

Istraturist iz Umaga namerava investirati 261 milijonov kun (34,8 milijonov evrov), rovinjska Maistra pa 240 milijonov kun (32 milijonov evrov). Sledijo Arenaturist Pulj, Valamar (Poreč in Dubrovnik), Turisthotel Zadar, Solaris Šibenik, Jadranski luksuzni hoteli, Plava laguna in Imperial Rab, so sporočili z ministrstva.

Kot je ocenil Ostojić, so zvišanje obsega investicij omogočali tudi ugodni finančni pogoji in sprejemljiva posojila Hrvaške banke za obnovo in razvoj (HBOR), ki ima posebne ponudbe za turistični sektor. Do 30. junija namreč ponujajo finančna posojila z obrestmi v višini med dvema in petimi odstotki, s štiriletnim odlogom plačila in z rokom odplačevanja do 17 let.

Ostojić pričakuje, da bo načrtovani vstop Hrvaške v EU s 1. julijem zagotovo okrepil investicije v hrvaški turizem in odprl možnost za uporabo sredstev iz strukturnih skladov EU.

Minister je še napovedal, da bodo letos pripravili modele privatizacije za preostalih 13 turističnih družb, ki so v večinski lasti države in jih nameravajo ponuditi na javnih razpisih do konca leta.

Do aprila naj bi objavili razpise za privatizacijo nekdanjega vojaškega turističnega naselja Kupari pri Dubrovniku ter za lokaciji Pineta in Saccorggiani pri Pulju. Kupari so vredni približno 550 milijonov evrov, lokaciji v hrvaški Istri pa približno desetkrat manj.

Ostojić pričakuje, da bo hrvaška vlada kmalu sprejela tudi strategijo razvoja hrvaškega turizma do leta 2020.