Javnosti so, teden dni po tem, ko so cerkvene dokumente v zvezi s 14 duhovniki, zaradi ločene civilne tožbe, odpečatili, razkrili kar 12,000 strani dokumentov. Ti dokumenti dokazujejo, da so cerkveni uradniki pred kazenskim pregonom prikrivali zlorabe že od leta 1987. Ob tem je nadškof Jose Gomez povedal, da so njegovemu predhodniku, upokojenemu kardinalu Rogerju Mahoneyju, ki naj bi sodeloval pri prikrivanju zlorab, odvzeli vse njegove dolžnosti in pristojnosti. Mahoneyjev nekdanji pomočnik, Thomas Curry, pa je odstopil z mesta škofa Santa Barbare.

»Odstavitev nekdanjega nadškofa je nepomembna gesta«

Predstavnik podporne skupine žrtvam je izjavil, da je odstavitev Mahoneyja in Curryja prišla veliko prepozno in je samo majhen korak v primerjavi s tem, koliko let se je cerkev borila, da bi te ljudi zaščitila. Nekoliko bolj oster pa je bil v svojih stališčih David Clohessy, direktor združenja žrtev, ki so jih zlorabljali duhovniki SNAP: »Odstavitev Mahoneyja je nepomembna gesta. Takrat, ko je še imel realni vpliv in moč in je to grozljivo izkoristil, bi ga morali odstaviti oziroma disciplinsko kaznovati s strani sedeža cerkve tako v ZDA kot v Rimu. Namesto tega takrat niti en cerkveni uradnik ni imel poguma da bi ga vsaj postavil pred dejstvo. Zaradi tega bi jih moralo biti sram,« je še povedal. Nadškofija v Los Angelesu, ki zajema kar 4 milijone katolikov, je leta 2007 dosegla 660 milijonov vredno civilno poravnavo z več kot 500 žrtvami zlorabe otrok. Mahoney je takrat tovrstne zlorabe označil za »strašen greh in zločin«.

Sporne duhovnike so pošiljali ven iz države

Dokumenti razkrivajo, da sta 76-letni Mahoney in njegov glavni pomočnik, 70-letni Curry, v 80ih letih pošiljala duhovnike, ki so jih obtožili zlorabe, ven iz države in jih tako ščitila pred roko zakona. Skušala sta tudi preprečiti, da bi duhovnike pošiljali v center za pedofile, ki ga je sicer vodila cerkev, kjer pa bi lahko svoje zločine priznali terapevtom, ti pa bi bili dolžni to prijaviti policiji. Med dokumenti je zasebni dosje duhovnika Joseja Ugarteja, ki vsebuje pismo moškega, ki ga je poslal enemu od uradnikov nadškofije leta 1993. V tem pismu je zapisal da ga je Ugarte začel spolno zlorabljati leta 1983, ko je bil star 17 let. V dosjeju je tudi dokument, ki govori o tem, da sta se takratni nadškof Mahoney in Ugarte dogovorila, da slednji zapusti ZDA in se za stalno preseli v Španijo.

Tožilstvo bo v Los Angelesu preučilo in ocenilo omenjene dokumente, ki vključujejo 124 osebnih dosjejev, od tega naj bi jih kar 82 vsebovalo informacije o spolnih zlorabah.