Ob koncu Vogrinovega drugega mandata v Lenartu je občina izdala več kot 800 strani obsegajočo Kronologijo s kopijami člankov slovenskih medijev, ki so obravnavali lenarško območje med letoma 2002 in 2006. V teku izdelave knjige se je vrednost naročila skoraj podvojila, zatem pa so jo na občinske stroške poslali po pošti gospodinjstvom.

Po prepričanju tožilca Andreja Kirbiša je Vogrin kot župan s tem negospodarno ravnal z javnimi sredstvi in povzročil občini za 59.000 evrov škode. Očital mu je tudi vrsto napak v postopku izvedbe tega naročila, med drugim to, da sredstva v ta namen niso bila predvidena v občinskem proračunu, prav tako to ni bilo urejeno z rebalansom proračuna.

Vogrin: Vse sem izpeljal zakonito

Vogrin je danes ponovno zatrdil, da je vse izpeljal zakonito. Kot je dejal, se je za sklenitev aneksa k pogodbi, s katerim se je podražilo naročilo, odločil, ker so bili viški v proračunu in ker se je izkazalo, da obstaja za knjigo mnogo več gradiva, kot so sprva predvidevali.

Zatrdil je, da je občinskemu svetu predlagal sprejetje rebalansa proračuna, a ta tega ni želel storiti, kar si razlaga s takratnim "razgretim političnim ozračjem", saj sta se v tistem času od lenarške ločevali dve manjši občini. "Kot župan ne morem prisiliti občinskih svetnikov, da razpravljajo o rebalansu," je dodal.

Njegov odvetnik Borut BernikBogataj je danes kot dokaz predložil še eno revizijsko poročilo poslovanja občine v letu 2006, ki naj ne bi odkrilo nobenih nepravilnosti. Tožilec pa je nekoliko preoblikoval obtožnico, po kateri Vogrin ni bil več obdolžen pridobitve protipravne nepremoženjske koristi zase ampak protipravne materialne koristi za lenarška gospodinjstva.

Na vsako gospodinjstvo dobrih 6 evrov

Bernik Bogataj je izračunal, da je s tem pripadlo na vsako gospodinjstvo nekaj več kot 6 evrov, kar po njegovih ocenah ni vredno stroškov tega kazenskega postopka, tudi če bi res šlo za kaznivo dejanje. "Vprašajmo se, zakaj teče postopek le zoper Ivana Vogrina, če pa so tudi njegovi predhodniki in naslednik ravnali enako," je dodal.

Sodnica Mihela Pašek je pri današnjem izreku kazni sledila predlogu tožilstva, ki je predlagalo enoletno pogojno obsodbo ter povrnitev povzročene škode občini. Obramba, ki je pričakovala oprostilno sodbo, je že napovedala pritožbo na višje sodišče, saj meni, da so v ozadju tudi "politične igrice".

Vogrin je ob robu seje državnega zbora na vprašanje, ali namerava odstopiti s poslanske funkcije, odgovoril, da o tem razmišlja. "Najbrž bom res odstopil, ker če je v Sloveniji lahko nekdo obsojen na podlagi dokumentov, ki jasno dokazujejo, da je bilo dejanje zakonito, potem je res vprašanje, ali je v taki državi smiselno biti poslanec," je dejal.

Obeta se mu nov kazenski postopek

Vogrinu se sicer ob obeta nov kazenski postopek. Poslanci so namreč na današnji seji odločili, da se Vogrinu, osumljenemu storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije, ne prizna imunitete. To pomeni, da Okrožno sodišče v Mariboru proti njemu lahko začne kazenski postopek.