Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela so tretji krog pogajanj v ponedeljek začeli brez napredka. Kompromisni vladni predlog dopolnil k predlogu zakona o delovnih razmerjih po njihovih besedah ni prinesel bistvenih sprememb.

Četudi je bilo mogoče minuli teden slišati, da je predlog novele zakona o urejanju trga dela že dogovorjen s sindikati, pa so očitno nekateri členi neusklajeni tudi v tem dokumentu.

Delodajalska in delojemalska stran sta še vedno vsaka na svojem bregu pri praktično vseh ključnih vprašanjih, med drugim pri reševanju vprašanja pogodb o zaposlitvi za določen čas, rahljanju postopkov odpuščanja, dopustih, odpravninah, odpovednih rokih in nadomestilih za čas brezposelnosti ter začasnih delih.

Poleg tega veliko vroče krvi povzročajo želje delodajalcev po ukinitvi plačanega odmora za malico in zamenjavi dodatka na delovno dobo v dodatek na stalnost.

Sindikati pa bi radi več dosegli tudi pri urejanju ekonomsko odvisnih delavcev, ki nimajo ne statusa zaposlenega za nedoločen čas ne statusa zaposlenega za določen čas, temveč opravljajo delo, ki ima lahko vse elemente delovnega razmerja, na podlagi druge pogodbe civilnega prava in področja agencijskega dela.

Poleg tega kaže, da določena vprašanja delijo tudi delodajalce oz. sindikate same.

Socialni partnerji so zato pred petkovo sejo ESS pesimistični. Spremembe zakonodaje bodo do tedaj očitno ostale neusklajene, delodajalci pa bi se lahko na četrtkovem sestanku dogovorili, da jih na ESS zavrnejo.

Medtem ko namreč na predstavniki sindikatov ves čas izpostavljajo pomen cilja zmanjšati segmentacijo na trgu dela oz. omejiti zaposlovanje za določen čas in negotove oblike dela, predstavniki gospodarstva vztrajajo, da trenutne rešitve ne bodo prinesle večje konkurenčnosti in večjega zaposlovanja in da bo treba za večjo prožnost trga dela narediti odločnejše korake.

Minister za delo Andrej Vizjak na drugi strani poudarja, da usklajevanje poteka razmeroma korektno in uspešno, skladno s to svojo oceno pa ostaja optimist, da bo sprejem reforme uspel in da bodo spremembe kakovostne.

Tudi na delojemalski strani vendarle poudarjajo, da je časa za dogovor še kar nekaj. Glede na današnjo informacijo imajo do obravnave na matičnem parlamentarnem delovnem telesu za pogajanja še 14 dni časa, do plenarne seje DZ pa od tedaj še najmanj 14 dni.