Evropski statistični urad Eurostat je danes tako objavil, da je skupni javni dolg v 300-milijonskem območju evra ob koncu tretjega lanskega trimesečja znašal dobrih 8524 milijard evrov.

Za primerjavo znaša v ZDA s prav tako okoli 300 milijoni prebivalcev ta dolg trenutno okoli 16.400 milijard dolarjev (12.300 milijard evrov), kar malenkost presega 100 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

V celotni EU je nominalni javni dolg ob koncu tretjega lanskega četrtletja skupno znašal malo manj kot 10.923 milijard evrov. Največji del oziroma 80 odstotkov tega tega dolga je v različnih dolžniških vrednostnih papirjih.

Delež meddržavnih posojil, kot so finančna pomoč Grčiji, Portugalski in Irski, v javnem dolgu je bil v območju evra ob koncu lanskega tretjega četrtletja pri 1,7 odstotka, v celotni uniji pa pri 1,3 odstotka BDP.

Po podatkih Eurostata so najvišji javni dolg konec tretjega četrtletja lani še naprej beležili v Grčiji (152,6 odstotka BDP). Grčija je javni dolg kljub znižanju proračunskega primanjkljaja v primerjavi z drugim trimesečjem zvišala za 3,4 odstotne točke, v medletni primerjavi pa je bil ob delnem odpisu dolga s strani zasebnega sektorja nižji za 11,1 odstotne točke.

Grčiji je sledila Italija (127,3 odstotka BDP), kjer se je dolg na četrtletni ravni zvišal za 1,3 odstotne točke, na letni pa za 7,4 odstotne točke. Tretji najvišji javni dolg je imela Portugalska (120,3 odstotka BDP), kljub izvajanju strogih varčevalnih ukrepov pa se je ta v primerjavi s predhodnim trimesečjem zvišal za 2,9 odstotne točke, v medletni primerjavi pa za 9,9 odstotne točke.

Tretja prejemnica finančne pomoči Irska je ob koncu tretjega trimesečja zabeležila javni dolg v višini 117 odstotkov BDP, kar je bilo 5,9 odstotne točke več kot v drugem trimesečju oziroma 13,4 odstotne točke več kot ob koncu tretjega četrtletja 2011.

Prvo peterico najbolj zadolženih članic zaključuje Belgija, kjer je javni dolg znašal 101,6 odstotka BDP in bil celo za 0,9 odstotne točke nižji kot ob koncu drugega četrtletja. V medletni primerjavi je bil višji za 3,3 odstotne točke.

Vse ostale članice so imele dolg pod 90 odstotki BDP. V Franciji je bil na primer pri 89,9 odstotka BDP, v Veliki Britaniji pri 87,8 odstotka BDP, v Španiji pri 77,4 odstotka BDP oziroma 10,7 odstotne točke več kot v tretjem četrtletju predlani, v Nemčiji pa pri 81,7 odstotka BDP.

Najnižji javni dolg v uniji so še naprej beležili v Estoniji (9,6 odstotka BDP), pa vendar se je ta na medletni ravni zvišal za 3,6 odstotne točke. Sledili sta Bolgarija (18,7 odstotka BDP) in Luksemburg (20,9 odstotka BDP).

V drugem trimesečju je v četrtletni primerjavi dvig javnega dolga zabeležilo 15 članic EU, 11 jih je poročalo o znižanju, v na Švedskem pa se ni spremenil.

Javni dolg je na četrtletni ravni najbolj narasel na Irskem, v Grčiji in na Portugalskem, najbolj pa se je znižal v Latviji (-2,6 odstotne točke), na Malti (-2,5 odstotne točke in v Avstriji (-1,3 odstotne točke).

V primerjavi z enakim obdobjem lani so medtem dolg okrepili v 22 članicah EU, skrčili pa v petih.

Na letni ravni se je javni dolg najbolj zvišal na Cipru (+17,5 odstotne točke), na Irskem in v Španiji. Dolg pa so najbolj znižali v Grčiji in v Latviji (-3,6 odstotne točke). Dolg je na letni ravni upadel še na Madžarskem (-4,8 odstotne točke), Danskem (-1,5 odstotne točke) in na Poljskem (-0,4 odstotne točke).

Javni dolg Slovenije je v primerjavi z drugim lanskim četrtletjem ostal nespremenjen pri 48,2 odstotka BDP, v medletni primerjavi pa je bil višji za 3,9 odstotne točke. Nominalno je dolg ob koncu tretjega četrtletja lani znašal 17,2 milijarde evrov, v danes objavljeni oceni še navaja Eurostat.