"Leto 2013 lahko začnemo z več zaupanja, ravno zato, ker smo v zadnjih letih veliko dosegli, je v govoru v Frankfurtu v torek zvečer po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal prvi mož Evropske centralne banke (ECB).

Pojasnil je, da optimizem, s katerim lahko evrsko območje začenja novo leto, v veliki meri temelji na napredku, ki so ga vlade in parlamenti članic ter evropske institucije, med njimi ECB, dosegli lani. "Odločilno pa temelji tudi na pričakovanju, da se bo ta dinamika napredka nadaljevala," je dodal.

Draghi ocenjuje, da so ranljive članice območja evra na dobri poti, da uresničijo začrtano pot ambicioznih strukturnih reform. Ob tem je znova priznal, da je odpravljanje nakopičenih neravnovesij v območju skupne valute boleč proces, a vendar je ta po njegovem prepričanju neizogiben.

"Ni obvoza okoli njega," je bil jasen. Samo na tak način bodo namreč države po njegovem prepričanju pristale na poti vzdržnih javnih financ in trdne rasti.

Kot ključen korak pri umirjanju razmer v evrskem območju je Italijan na čelu ECB navedel tudi spoznanje voditeljev članic območja evra, da je treba denarno unijo dopolniti s finančno, javnofinančno, gospodarsko in tudi politično unijo.

Draghi ni pozabil omeniti zaslug ECB, ki je po njegovih besedah pokazala, da bo v okviru svojega mandata naredila vse za ohranitev stabilnosti evra. "Samo valuta, katere prihodnost ni pod vprašajem, je lahko stabilna," je dejal. Znova pa je tudi pomiril (predvsem nemške) dvomljivce, ki se bojijo, da bo politika ECB okrepila inflacijo.

Zatrdil je, da trenutno ni nobenih znakov, da je cenovna stabilnost v območju evra ogrožena. "Takšni pomisleki so zato neutemeljeni," je sklenil.

ECB se je lani jeseni odločila za neomejeno odkupovanje državnih obveznic ranljivih članic območja evra po potrebi in v zameno za izpolnjevanje strogih pogojev. S tem je po oceni analitikov največ prispevala k postopni umiritvi razmer v območju skupne evropske valute, pa čeprav ji tega programa sploh še ni bilo treba zagnati.