Afera Orion je izbruhnila pred devetimi leti in čeprav so posojilojemalci odplačali obveznosti iz posojila, banke, v korist katerih je Orion zastavil njihove nepremičnine, na teh uveljavljajo prednostno poplačilno pravico v stečajnem postopku za svoje terjatve do Oriona.

Ljubljančanki, ki je kot dedinja po pokojnem možu s tožbo zoper Orion v stečaju in SKB zahtevala ugotovitev neobstoja zastavne pravice na stanovanju, je po letih pravdanja le uspelo, piše Delo.

Potem ko sta tako okrožno kot višje sodišče njeno tožbo zavrnili, je vrhovno sodišče ugodilo njeni reviziji in sodbo spremenilo tako, da je ugotovilo, da na trisobnem, 60 kvadratnih metrov velikem stanovanju na Prušnikovi ulici v Ljubljani ne obstaja zastavna pravica SKB in da ne obstaja ločitvena pravica v korist banke.

Ljubljančankin mož je septembra 1999 sklenil z Orionom kot kupcem prodajno pogodbo za stanovanje, ki ni bilo vpisano v zemljiško knjigo.

Nekaj dni pozneje sta v obliki notarskega zapisa pri notarki Nevenki Tory sklenila prodajno pogodbo s pridržkom lastninske pravice, pri čemer se je Ljubljančankin mož zavezal kupnino plačati v obrokih, Orion pa se je zavezal, da bo po plačilu celotne kupnine dovolil, da se po vpisu stanovanja v zemljiško knjigo vknjiži lastninska pravica nanj.

A Orion je junija 2003 v zavarovanje vračila kredita, ki ga je najel pri SKB, dovolil vknjižbo zastavne pravice v korist banke na njegovih nepremičninah, tudi na omenjenem stanovanju.

Hipoteka na vseh nepremičninah bi se izvedla na podlagi neposredno izvršljivega notarskega zapisa, zato sta Orion in SKB pri notarju Borisu Lepši julija 2003 sklenila sporazum o zavarovanju denarne terjatve banke z zastavo nepremičnin.

Kot je SKB po začetku stečajnega postopka nad Orionom prijavila terjatev v višini 98,45 milijona takratnih tolarjev (približno 410.000 evrov), je navedla, da je zavarovana tudi z zastavno pravico na stanovanju na Prušnikovi.

Ljubljančankin mož je prerekal obstoj te pravice, zato ga je sodišče napotilo na pravdo. V njej je z Orionom oktobra 2007 sklenil sodno poravnavo, na podlagi katere je Orion potrdil, da sta nični prodajna pogodba in prodajna pogodba s pridržkom lastninske pravice, in se strinjal, da so v celoti poravnane vse medsebojne obveznosti.

Orion je tako dovolil vknjižbo lastninske pravice na ime Ljubljančankinega moža ob ugotovitvi, da obstaja zastavna pravica banke na stanovanju.

Kljub drugačni razsodbi prvostopenjskih sodišč je vrhovno sodišče jasno povedalo, da se je pri sklepanju poslov z Orionom od banke zahtevala povečana skrbnost.

Banka bi morala podvomiti o lastništvu Oriona nad stanovanjem in bi morala priti do podatka, da je bil v času zastave pravni položaj Oriona pomanjkljiv, je za Delo pojasnil odvetnik Andrej Rauter iz odvetniške pisarne Rauter, ki zastopa več posojilojemalcev v sodnih postopkih proti Orionu.