»To je simbolno kaznovanje nekega mirnega, izrazito konstruktivnega protesta. Edini eksces, ki ga je ustvaril v smislu proti pravilom, je ta, da se ljudje po napovedanem koncu niso razšli, temveč so mirno in konstruktivno obkrožili parlament, pri tem ubogali navodila policistov in minimalno ovirali promet, nenehno so namreč spuščali avtomobile naprej,« je pojasnil Črnič. Dodal je, da so s tem izkazali izrazito konstruktivno držo.

Čeprav razmeroma nizka, je kazen neutemeljena

Opozoril je, da je simbolna kazen, čeprav razmeroma nizka, neutemeljena. »Tu je šlo za angažirano državljanstvo, za zbiranje in za neko zelo milo obliko državljanske nepokorščine. Mislim, da je to nekaj, česar si v naši družbi lahko le želimo in da tega nikakor ne gre sankcionirati. Čisto vsake oblike državljanske nepokorščine pač ne prijavljamo,« je povedal Črnič, ki misli, da bi morali pristojni državni organi to razumeti.

Preberite še: Policija zaradi človeškega obroča oglobila Univerzo v Ljubljani, rektorja in tajnico

Kot je dejal, je konstruktivna oblika protesta, ki se je trudila minimalno kakorkoli ovirati vsakdanje življenje, dala zelo jasno sporočilo »oblasti, ki je zelo grobo posegla v enega temeljnih stebrov naših družb, to je univerza in znanost«. V tem primeru je ta protest po njegovem mnenju zelo mil, celo nesorazmeren v primerjavi z »brutalno grobim posegom države v univerzo in znanost«.

»Iskati organizatorja pri teh zelo očitno spontanih množičnih protestih je brezpredmetno«

S Črničem smo spregovorili tudi o obvestilih policije, ki so v petek prispela na naslove domnevnih organizatorjev 1. vseslovenske ljudske vstaje. To je označil za še hujše in še bolj nesprejemljivo, pa tudi za nevarno početje. »To razumem kot zastraševanje ljudi, ki tudi po zakonski podlagi, na katero se te odločbe sklicujejo, niso organizatorji, in se sprašujem, kam bo to peljalo naprej. Tukaj gre za nerazumevanje angažiranega državljanstva,« opozarja Črnič. Meni, da te kazni ne bodo nikoli prišle do izvršitve, ker bodo kaznovani v postopkih brez večjih težav dokazali, da so neupravičene.

Sprašuje se tudi, kakšno sporočilo s tem oblast posreduje državljankam in državljanom. »Iskati organizatorja pri teh zelo očitno spontanih množičnih protestih je brezpredmetno. Živimo v času, ko bo treba zaradi razmaha novih tehnologij, družbenih omrežij itd., temu primerno prilagoditi pravila,« je poudaril.

Policija naj se raje ukvarja z raziskovanjem nasilnih izgredov

Spomnil je tudi, da se je že pred časom zgodilo nekaj »očitno načrtovanih« nemirov. »Imamo nekaj primerov očitno načrtovanega in pazljivo izvedenega nasilja, provokacij, ki pa popolnoma nepojasnjena ostajajo še danes. Indici so srhljivi in o tem ne vemo nič. Namesto da bi se organi pregona ukvarjali s sistematičnim iskanjem domnevnih organizatorjev teh zelo očitno spontanih množičnih protestov, naj vso svojo energijo usmerijo v raziskovanje res problematičnih dogodkov, ki ogrožajo temelj naše družbe,« poudarja. Ob tem opozarja, da »če drži, da je šlo za načrtno sponzorirane, načrtovane, dirigirane nasilne provokacije, ki ostajajo nepojasnjene, imamo tukaj velik problem, da se to sploh dogaja in velik problem zaupanja v pravno državo«.

Kot hudo grožnjo pravni državi je izpostavil tudi dejstvo, da se je težko izogniti občutku, da gre za zastraševanje, za politično instrumentaliziranje organov pregona, ki tega ne smejo dovoliti. »Politično instrumentaliziranje zato, da določene politične grupacije skušajo kaznovati nekatere skupine državljank in državljanov, ki se ne strinjajo z njimi, je nedopustno,« opozarja.

Protestiranje proti politični instrumentalizaciji organov pregona je pravica in dolžnost državljanov

Generalni direktor policije Stanislav Veniger je v petek veteranskemu združenju Sever sporočil, da zaradi »političnega delovanja« združenja ne namerava podpisati letnega sporazuma. To je po Črničevem mnenju le še dodaten argument, da so organi pregona politično instrumentalizirani. »To je nedopustno. Državljanke in državljani imamo pravico in celo dolžnost protestirati proti temu. Zato naj organi pregona poskrbijo, da opravljajo svoja z zakonodajo in tudi ustavo določena opravila, namesto da iščejo sovražnike tam, kjer jih ni, služijo nekim političnim ideologijam in da ustvarjajo organizatorje v nekih spontanih državljanskih uporih, ki so zelo očitno brez organizatorja,« je zaključil Črnič.