Odvetnik Viktor Osim je imel včeraj svoj načrt, kako bi dosegel izključitev naprave za motenje GSM-signala, ki jo je na prejšnjih obravnavah nezakonito uporabljala mariborska okrajna sodnica Simona Mernik. Vročil ji je svoje zdravniško potrdilo, iz katerega izhaja, da ne sme biti neposredno izpostavljen radijskemu sevanju. Vendar Osimovo zdravje včeraj ni bilo (spet) ogroženo, saj Mernikova naprave sploh ni vklopila.

Namesto »motilnika« varnostnik

Očitno je vodstvo mariborskega sodišča spoznalo resnost svoje kršitve, na katero ga je opozoril Dnevnik. Kot smo poročali v ponedeljek, sodnica ni imela nikakršne zakonske podlage za uporabo GSM-motilnika, s katerim je v sodni dvorani onemogočila uporabo mobilnih telefonov. Kljub temu je sodnica vztrajala pri nalogi, da se v dvorani upošteva prepoved telefoniranja.

V vlogi »motilnika« je na včerajšnji glavni obravnavi zoper deseterico obdolženih protestnikov služboval varnostnik. Vestno je opozoril vsakega poslušalca, ki je vzel v roke prenosni telefon, sodnica pa je napovedala, da bo iz dvorane nagnala vsakogar, ki ne bo upošteval njene prepovedi uporabe prenosnih telefonov. Stroga je bila celo tako zelo, da je novinarki Večera prepovedala pojesti čokoladico.

Sicer pa se je včeraj nadaljevalo zaslišanje obdolžencev, ki jim okrožni tožilec Tilen Ivič očita, da so na mariborskem protestu 3. decembra skušali policistom preprečiti uradno dejanje s tem, da so policijski kordon obmetavali z granitnimi kockami, steklenicami in palicami. Vseh pet zaslišanih vztraja pri trditvi, da so nedolžni.

Mariborčan Nik Štampar ne taji, da je član navijaške skupine Viole. Priznava tudi, da je bil v preteklosti že policijsko obravnavan in kaznovan zaradi svojega »navijanja«. To, kar mu očita tožilec, pa odločno zanika. »Bil sem na protestih. Ko so s helikopterja vrgli solzivec, smo se umaknili in se napotili k našemu avtomobilu, ki smo ga parkirali pred tehniškimi fakultetami,« je trdil Štampar. Ko so prečkali Glavni trg, jim je na Koroški cesti naproti prišla skupina policistov in jih je aretirala. Pravi, da je videl nekaj posameznikov metati kocke, ti so hodili približno 20 metrov pred njimi.

Ko so ga pripeljali na policijsko postajo, ga je eden izmed policistov prepoznal. »'O, Štampar, spet si tu,' mi je rekel,« je dejal obdolženi in razkril, da ga je policija na domu obiskala že dva dni pred protestom. »Opozorili so me, da naj ne bo nasilja, zanimalo pa jih je tudi, ali imajo viole kaj s protesti. 'Če boš šel na protest, bodo posledice,' mi je še rekel policist,« je dejal Štampar.

Iz gostilne v pripor

Tudi Jernej Bohak je redni obiskovalec nogometnih tekem, čeprav ni viola, je pa kljub temu na neki tekmi prišel v konflikt s policijo. Na mariborsko vstajo se je okoli 19. ure odpravil skupaj s svojim bratom in z njegovim prijateljem, oba sta policista. »Opozorila sta me, da naj nič ne delam, ker je v množici veliko kriminalistov v civilnih oblačilih,« je razložil sodnici. Ker se je množica tedaj že razšla, se je z družbo odpravil v Poštno ulico na pijačo. Pravi, da je stopil ven kadit in je opazoval dogajanje na bližnjem Glavnem trgu. Tedaj je k njemu prišla skupina policistov in mu ukazala, naj leže na tla, nato pa so mu zvezali roke na hrbtu.

»Policist je v svoj kartonček sprva napisal, da sem kršil javni red in mir. Na policijski postaji pa so ga zavrgli in napisali novega, v katerem mi očitajo kaznivo dejanje. Očitno so imeli navodila, da morajo čim več ljudi zapreti,« je domneval Bohak.