Doslej so znanstveniki menili, da je bila »dežela tam spodaj« zadnjih 40 tisoč let v večji meri izolirana, dokler je niso v 18. stoletju odkrili Evropejci.

Toda DNK zapisi Aboriginov kažejo, da so v Avstralijo pred približno štiri tisoč leti prišli že Indijci. Ti so po prepričanju strokovnjakov v deželo pripeljali tudi zdaj za Avstralijo značilnega divjega psa, dinga.

V publikaciji Proceedings of the National Academy of Sciences pravijo, da fosilni zapisi kažejo da so divji psi prispeli v Avstralijo v približno istem obdobju kot Indijci. Ti so verjetno s seboj prinesli tudi nekaj kamnitega orožja.

Doslej ni bilo veliko dokazov

»Dolgo smo domnevali, da je bila Avstralija do kolonizacije v večji meri izolirana, saj tam ni bilo veliko dokazov o kakršnemkoli predhodnem stiku z zunanjim svetom,« je razložil Mark Stoneking iz inštituta Maxa Plancka za evolucijsko antropologijo v nemškem Leipzigu.

S preučevanjem specifičnih delov sekvenc DNK, so raziskovalci lahko izsledili gene in odkrili, kdo je čigav »sorodnik«. Odkrili so prazgodovinsko genetsko zvezo med Novogvinejci in Avstralci izpred 35 tisoč do 45 tisoč let. V tistem času sta bili Avstralija in Nova Gvineja ena kopenska masa, imenovana Sahul.

Signal je precej jasen

Toda znanstveniki so odkrili tudi veliko genskih povezav med Avstralijo in Indijo. »Dobili smo precej jasen signal, da je izpred 4 tisoč do 5 tisoč let obstajal stik med Indijo in Avstralijo,« je še povedal Stoneking.

Ni jasno, po kakšni poti so Indijci prišli do Avstralije, toda jasno je, da ta dežela vendarle ni bila tako izolirana, kot so sprva mislili.