Janša je predstavnike okoli 50 slovenskih podjetij in organizacij, ki so prišli z njim v Baku, pohvalil, da vidijo Azerbajdžan kot deželo priložnosti. Dejal je sicer, da "rezultati najbrž ne bodo prišli takoj, a da se splača potruditi".

"Kljub temu je treba ugotoviti, da čeprav je bilo v zadnjih šestih letih že kar nekaj stikov na najvišji politični ravni, da so že bile štiri podobne gospodarske konference, blagovna menjava med državama ne dokazuje, da se Slovenija v celoti zaveda te priložnosti, ki jo ponuja ta država."

Po njegovih besedah ne Slovenija ne Azerbajdžan še nista naredila vsega, da bi sodelovanje med njima normalno steklo. "Nekaj nujnih sporazumov, ki so predpogoj za dobro poslovanje, še posebej pri večjih poslih, v vsem tem času ni prišlo iz birokratskih predalov," je ponazoril premier.

Hkrati je pojasnil, da so z velikimi težavami na obeh straneh pripeljali "nekatere stvari do podpisa". Izrazil je upanje, da bo v prihodnjih mesecih prišlo do podpisa še nekaterih pomembnih dvostranskih sporazumov, ki naj bi omogočili normalno poslovanje med podjetniki obeh držav.

Izpostavil je tudi, da je nekaj pomembnih dogovorov oz. sporazumov tudi "v obetajoči fazi", ko gre za sodelovanje med Azerbajdžanom in Evropsko komisijo. "V naslednjih letih bo tukaj zagotovo prišlo do premikov naprej," je prepričan Janša.

Kot je dejal, je odnos evropskih institucij do Azerbajdžana relativno normalen, kljub kritikam glede spoštovanja človekovih pravic. To sicer ne pomeni, da Slovenija odstopa od sprejetih evropskih standardov glede spoštovanja človekovih pravic, a je treba upoštevati specifiko Azerbajdžana.

Gre za mlado državo, ki je ponovno nastala približno takrat kot Slovenija, "vendar ni mogoče pričakovati od države na tako težkem in zahtevnem geostrateškem položaju, da bo vse naredila v nekaj letih, se izvila iz vojne, podvojila nacionalni dohodek, obnovila industrijo, povečala blaginjo itn.", je opozoril Janša.

Domačih razmer in politične krize v Sloveniji v nagovoru gospodarstvenikom ni omenjal. Kot izvoznike jih je pohvalil, da so oni tisti, ki držijo slovensko gospodarstvo "nad vodo".

"Kot kaže bo ta del slovenske ekonomije moral biti še nekaj časa ključni motor razvoja v Sloveniji in tudi ključni polnilec proračuna, glede na to, da se doma vsakič, ko potisnemo glavo nad vodo, začne ponovno zatikati in da ni nikogar, ki bi lahko garantiral, da bo v prihodnosti to vse gladko steklo," je še dejal Janša. Na vprašanja medijev pa ni želel odgovarjati.