Pahor je pojasnil, da se v teh dneh intenzivno posvetuje z vodilnimi ljudmi slovenskega političnega življenja, da bi skupaj ocenili razmere, ki so nastale po objavi poročila komisije za preprečevanje korupcije, institucije pravne države, ki jo je po Pahorjevih besedah treba spoštovati. Predsednik vlade in koalicija sta po Pahorjevem mnenju odgovorni, da ocenita, ali je zaradi tega poročila nastal položaj, v katerem je neizogiben odstop vlade ali glasovanje o njeni zaupnici.

Predčasne volitve bi za več mesecev paralizirale politiko

"Odločilno za razplet dogodkov je, ali, kdaj in kako bo odstopila slovenska vlada in kakšne so možnosti, da bi se s konsenzualnimi ali pa vsaj trdnovečinskimi odločitvami v državnem zboru izognili predčasnim volitvam z imenovanjem bodisi politične bodisi tehnične vlade," je dejal Pahor. Slednji je sicer ocenil, da bi razpis predčasnih volitev, kar bi ostalo kot zadnja možnost, znova pomenil "dolgotrajne mesece politične paralize, ki bi v bistvu ugasnili stroje reformnih aktivnosti".

Pahor razmišlja o ukrepih in ravnanju, ki je v okviru njegovih pristojnosti, po tistem, ko bo prišlo do končne odločitve o usodi vlade. "Glede usode te vlade je po ustavi in zakonu vlada odgovorna sama. Vsi drugi pa smo po tem dolžni razmišljati, kako sprejeti take odločitve, da bo slovenska politika, kolikor je le mogoče, storila vse, da se izogne politični krizi," je pojasnil Pahor.

Rešitev bi iskal s strpnim dialogom

Predsednik države se namerava v prihajajočem tednu sestati s predsednikom vlade, predsednikom državnega sveta in državnega zbora ter voditelji strank. Kot pravi, si bo prizadeval za to, da bi v strpnem dialogu poiskali neko rešitev, ki bo imela dovolj široko podporo, saj brez tega potrebni ukrepi za izhod iz gospodarske in socialne krize niso mogoči in bodo naleteli na odpor pri socialnih partnerjih ali pri ljudeh.

Več o poročilu protikorupcijske komisije in odzivov nanj, kakor tudi o vladni krizi si preberite tukaj.